پارچه هایی که برق تولید می کنند

۱۳۹۵-۰۹-۰۲
این پارچه ها می توانند از حرکات فیزیکی برق تولید کنند. تصور کنید لباسی می پوشید که در اثر راه رفتن شما می تواند برق تولید کند و تلفن همراه یا مکان یاب شما را شارژ می کند.در حقیقت این پارچه های هیبریدی یک راه حل جدید برای شارژ دستگاه های الکتریکی هستند که حتی در اثر وزش باد نیز ...

این پارچه ها می توانند از حرکات فیزیکی برق تولید کنند. تصور کنید لباسی می پوشید که در اثر راه رفتن شما می تواند برق تولید کند و تلفن همراه یا مکان یاب شما را شارژ می کند.در حقیقت این پارچه های هیبریدی یک راه حل جدید برای شارژ دستگاه های الکتریکی هستند که حتی در اثر وزش باد نیز می توانند برق تولید کنند.

یک تیم تحقیقاتی در دانشکده مهندسی و علم مواد در دانشگاه گرجستان با کمک یک ماشین نساجی تجاری موفق به بافتن سلول های خورشیدی ساخته شده از الیاف سبک پلیمری به یکدیگر شدند. این الیاف در اثر ترکیب دو مکانیزم اثر تریبو الکتریک و القای الکترواستاتیکی به تولید الکتریسیته ی ناشی از حرکت مکانیکی لغزش، چرخش یا سُرِش می پردازند.

ضخامت این پارچه همراه با لایه ی پشم و نخی روی آن به حدود 320 میکرو متر می رسد و به راحتی می تواند به چادر، پرده و لباس های پوشیدنی تبدیل شود. این پارچه بسیار انعطاف پذیر و سبک است در عین حال که با پوست بدن و محیط زیست نیز سازگار است. به علاوه فرآیند تولید آن نیز چندان پر هزینه و پیچیده نخواهد بود. در یک آزمایش کوچک این پارچه به شکل یک پرچم در آمد و در گوشه ی پنجره ی یک خودرو قرار گرفت. اتومبیل با حرکت خود در یک روز ابری به مدت یک دقیقه توانست یک خازن دو ولتی را شارژ کند.

نوشته پارچه هایی که برق تولید می کنند اولین بار در پوشاک هالیدی پدیدار شد.