کاربرد های پارچه سه بعدی

۱۳۹۶-۰۱-۲۹
درصنایع اتومبیل سازی: استفاده مداوم از خودرو و گاه سفرهای طولانی نیاز به راحتی و اسایش درون خودرو را افزایش می دهد بنابراین اینکه از چه پارچه ای برای داخل خودرو بخصوص صندلی استفاده کنیم مهم است. از پارچه های سه بعدی در قسمت روکش صندلی، داشبورد، سقف و در های ماشین استفاده میشود. بدنه این خودرو از پارچه های ...

درصنایع اتومبیل سازی: استفاده مداوم از خودرو و گاه سفرهای طولانی نیاز به راحتی و اسایش درون خودرو را افزایش می دهد بنابراین اینکه از چه پارچه ای برای داخل خودرو بخصوص صندلی استفاده کنیم مهم است. از پارچه های سه بعدی در قسمت روکش صندلی، داشبورد، سقف و در های ماشین استفاده میشود. بدنه این خودرو از پارچه های ویژه، نرم و انعطاف پذیر ساخته شده است. حتی اجزای داخلی خودرو اثری از اجسام سخت نیست. بنابراین خودرویی تغییر پذیر به وسیله پارچه داست.

در صنایع هواپیما سازی :استفاده از پارچه های سه بعدی در صندلی هواپیما راحتی را برای مسافران فراهم می اورد، همچنین بدن در ارتباط با این پارچه ها کمتر عرق می کند.

در صنایع و منسوجات پزشکی :مهمترین ویژگی که باعث کاربرد بیشتر این پارچه ها در پزشکی میباشد قابلیت برگشت به حالت اول بعد از اعمال فشار و شستشو می باشد. پارچه های سه بعدی امکان شستشو با انواع ضد عفونی ها که در کار پزشکی یک اصل است را دارند. در استفاده از تشک تختخواب بخصوص تخت بیمارستان که مدتی طولانی روی ان می خوابید امکان ابتلا به زخم بستر را 25 درصد کاهش می دهد هم چنین در منسوجات اتاق عمل، بانداژها، چسب های زخم و … کاربرد دارند.

در صنایع پوشاک بخصوص لباس های ورزشی :استفاده از این پارچه ها در کفش ها و لباس های ورزشی باعث راحتی بیشتر و کنترل درجه حرارت بدن ورزشکاران می شود خروج هوا از این پارچه ها به راحتی امکان پذیر است که این امر در ورزش کردن مهم است. همچنین عرق بدن توسط لایه سطحی داخلی جذب شده وبه لایه خارجی انتقال یافته سپس تبخیر شده و باعث خنک شدن بدن میشود. انعطاف پذیری زیاد وسبکی کفش و پوشاک در هنگام ورزش باعث استفاده بیشتر از این پارچه ها در این صنعت شده است.

استفاده درصنایع تولید پوشاک ها ی مقاوم در برابر اتش:استفاده به عنوان لباس های محافظ در کار اتشفشان ها برای جلوگیری از رسیدن حرارت به بدن لازم است .یکی دیگر از ویژگی ان راحت بودن برای این کار است تا سرعت عمل اتشفشان ها را کم نکند.

استفاده درتزیین معماری داخلی ساختمان ها:امروزه زیبایی حرف اول را میزند در تزیین دکوراسیون منزل استفاده از پارچه های رنگارنگ و ظریف به زیبایی منزل می افزاید. با پیشرفت صنعت پارچه سازی امروزه پارچه هایی از الیاف ارامید، اکتیو و سوپر اکتیو ساخته میشوند که یک قسمت کنترل کننده شرایط محیطی دارند و با تو جه به ان عمل می کنند. این الیاف هوشمند دارای سنسورهایی هستند که توانایی اندازه گیری ار گان های حیاتی بدن (دما وفشار خون، رطوبت بدن، تعدادتنفس و شدت ضربان قلب) را دارند. این الیاف بیشتر در صنایع فضانوردی، صنایع مربوط به امور پزشکی و زیست‌محیطی کاربرد دارد.

نوشته کاربرد های پارچه سه بعدی اولین بار در پوشاک هالیدی پدیدار شد.