برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان (پارت اول)

۱۳۹۷-۰۶-۲۷
بعد از مدت ها به این فکر افتادم تا آثار سینمایی که به مسئله سفر در زمان این رویای دیرینه بشر، پرداخته اند را در مقاله ای معرفی کنم. البته تعدد آثار در این زمینه باعث می شود که نتوان به همه آنها پرداخت. و در این جا سعی شده آثار شناخته شده و جدیدتر سینما معرفی شود. رتبه بندی آثار ...

بعد از مدت ها به این فکر افتادم تا آثار سینمایی که به مسئله سفر در زمان این رویای دیرینه بشر، پرداخته اند را در مقاله ای معرفی کنم. البته تعدد آثار در این زمینه باعث می شود که نتوان به همه آنها پرداخت. و در این جا سعی شده آثار شناخته شده و جدیدتر سینما معرفی شود. رتبه بندی آثار از آنجا که زیاد کار جالبی نیست و هر اثر ارزش خاص خود را دارد، در این مقاله انجام نشده و از این رو چینش و ترتیب خاصی برای عناوین وجود ندارند. به دلیل زیاد بودن آثار سعی می کنم در دو یا نهایتا سه مقاله مجزا آنها را معرفی کنم. برخی از آثار بزرگ و عالی که به شکل سریال ساخته شده اند، با توجه به عنوان این مقاله معرفی نخواهند شد. اما اگر دوستان به این موضوع علاقه زیادی داشتند یکی از بهترین آثار سریالی در این زمینه انیمه کوتاهی به نام Steins;Gate می باشد، که شدیدا تماشای آن را توصیه می کنم.

 

 

برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان - فروشگاه جزیره ساعت

فیلم سینمایی Primer (آغازگر)

محصول سال ۲۰۰۴

کارگردان، تهیه کننده و نویسنده:⁣⁣⁣ ⁣شین کاروث

بازیگران: ⁣شین کاروث، دیوید سالیوان

ژانر:⁣ ⁣درام – علمی تخیلی – هیجانی


آغازگز را به خوبی می توان آغازگر این لیست، معرفی کرد. نماینده ای شایسته برای رهبری دسته فیلم هایی با مضمون سفر در زمان!

فیلم هایی با درون مایه سفر در زمان، گرایش به پیچیدگی دارند، سفر در زمان به خودی خود امری ناممکن است که اساس و ماهیت واقعیت را واژگون میسازد، درست مثل اینکه زمان همانند پیکانی است که فقط در یک جهت حرکت میکند. اما اگر در فیلم شخصیت هایی وجود داشته باشند که بتوانند در فضا و زمان گذشته و آینده سفر کنند، روایت داستان بسیار دشوار خواهد شد.

مسائل مطرح شده دقیقا همان چیزیست که کارگردان،بازیگر و نویسنده این اثر هزارتو مانند، شین کاروث در حین ساخت آغازگر به آن توجه میکرد.⁣ خود ⁣شین کاروث یک ریاضیدان و مهندس تحصیل کرده است او سعی نکرده برای فهم داستان دیالوگ های فیلمش را ساده کند. آغازگر فیلمیست که با بودجه بسیار کم ۷۰۰۰ دلار ساخته شد. این فیلم راجع به دو مهندس است که به صورت اتفاقی پی میبرند که چگونه در زمان به گذشته و آینده سفر کنند ⁣در ابتدا آن ها خود را به ساعاتی قبل بازگردانده و از این طریق پول زیادی را در بازار بورس به جیب می زنند زیرا از قدرت خود در بازگشت به گذشته بهره می برند. اما این تنها آغاز ماجراست و در ادامه پیامدهای بسیار خطرناک این تکونولوژی را عینا مشاهده میکنند.

این فیلم اغلب به خاطر شیوه روایتی برجسته و نوآورانه اش مورد بحث قرار گرفته است، آغازگر فیلمی جسور است که با یک بار یا حتی دوبار دیدن قابل فهم نیست و ⁣ با هر بار تماشای آن نکات جدیدی را در مورد داستان فیلم متوجه خواهید شد.

 

 

برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان - فروشگاه جزیره ساعت

فیلم سینمایی Interstellar (میان ستاره ای)

محصول سال ۲۰۱۴

کارگردان: ⁣⁣کریستوفر نولان

بازیگران: ⁣⁣⁣متیو مک‌کانهی، ان هتوی، جسیکا چستین

⁣⁣ژانر:⁣ ⁣⁣⁣ماجراجویی – علمی تخیلی


پیچیدگی این فیلم تنها به دلیل روایت مبهم و داستان گیج کننده آن نیست. در عوض، این نگرش فیلم است که قادر به پاسخگویی دلیل این پیچیدگی و به تصویر کشیدن این دیدگاه است .

در میان ستارگان اثر دیگری از کریستوفر نولان، فیلمی علمی تخیلی که شرح حال مردی (با نقش آفرینی متیو مک کانهی) در آینده‌ای نزدیک است. زمین به دلیل انتشار گردوخاک های شدید در سراسر سیاره در حال نابودیست. گروهی به رهبری این مرد به منظور یافتن سیاره ای قابل سکونت برای بشریت راهی فضا شده اند. درحالی که المان هایی از سفر در زمان در این فیلم مشاهده میشود با این حال دیدگاه های کیهانی به تصویر کشیده شده در این فیلم کاملا مطابق با فیلم «۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی» است. این فیلم شرح ماجرای فاجعه ای جهانی، سفری فضایی در میان ستارگان و دیدگاه هایی نظری از اختر فیزیک است که بسیار گیج کننده است.

دیدگاه درمیان ستارگان و مفاهیم کلانی که به آن میپردازد و همچنین گنجاندن مفاهیم علمی، انسانی و ایمان این فیلم را در زمره یکی از بهترین های علمی تخیلی سده حاضر قرار داده است. فیلمی موثر و گیرا، که پیچیدگی و تکلف آن به دلیل جسارتیست که در مضمون به کار گرفته شده است.

 

 

برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان - فروشگاه جزیره ساعت

فیلم سینمایی Donnie Darko (دانی دارکو)

محصول سال ۲۰۰۱


یکی از پیچیده ترین و در عین حال فلسفی ترین آثاری است که درباره مفهوم سفر در زمان ساخته شده است. این فیلم درباره پسری به نام دانی دارکو است که در خواب راه می رود اما به یکباره با موجودی روبرو می شود که به وی می گوید دنیا در ۲۸ روز و ۶ ساعت و ۴۲ دقیقه و ۱۲ ثانیه دیگر نابود خواهد شد و اینجاست که دانی دارکو اتفاقات مختلفی را تجربه می کند. فیلمنامه «دانی دارکو» در میان آثار مرتبط با سفر در زمان، یکی از بی نقص ترین هاست و کمتر این امکان وجود دارد که با یک بار نگاه کردن به فیلم بتوان تمامی مفاهیم آن را درک کرد. این اثر، نسخه‌ی ویژه‌ای از نابغه‌ی درک‌ناپذیری را عرضه می‌کند که به کمک الهام‌ها یا توهم‌هایش، نگاه تازه‌ای به دغدغه‌های وجودی و فلسفی می‌اندازد.

 

 

برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان - فروشگاه جزیره ساعت

فیلم سینمایی Terminator 2: Judgment Day

محصول سال ۱۹۹۱


روز داوری، فیلم نوآورانه جیمز کامرون در سال ۱۹۹۱ که استفاده از تکنولوژی جلوه های ویژه در سینما را یک قدم به جلو هدایت کرد نیز از جمله آثاری جذابی است که درباره سفر در زمان ساخته شده است. داستان فیلم درباره رباتی به نام T-1000 است که برای از بین بردن جان کانر از آینده به گذشته سفر می کند و در همین حین، ربات دیگری به نام T-800 نیز از آینده به گذشته می آید تا از جان کانر محافت نماید. « ترمیناتور ۲ : روز داوری » یکی از بهترین فیلمهای اکشن تاریخ سینما محسوب می شود که خیلی کاری به تعریف مفاهیم سفر در زمان ندارد بلکه این موضوع، دستمایه ایجاد کلی سکانسِ اکشن مهیج می باشد!

 

برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان - فروشگاه جزیره ساعت

فیلم سینمایی The Terminator (نابودگر)

محصول سال ۱۹۸۴


حرفه‌ی کاری جیمز کامرون James Cameron با این کلاسیک علمی-تخیلی شروع شد. این شاهکار با جلوه‌‌های ویژه‌ی با بودجه‌ی کم و روایت‌گویی شخصیت محور به‌شدت تأثیرگذار، به یکی از بهترین‌‌های این ژانر تبدیل شده است. سفر در زمان در تمام فیلم‌های مجموعه‌ی نابودگر Terminator به چشم می‌خورد، اما اولین فیلم این مجموعه با این پدیده بیشترین سروکار را دارد. در این فیلم جان کانر John Connor پدرش کایل ریس Kyle Reese (مایکل بین Michael Biehn) را در زمان به عقب می‌فرستد تا مراقب مادرش (لیندا همیلتون) باشد. این در حالی است که هردوی آن‌ها می‌دانند که کایل هیچ‌وقت به زمان خودش برنمی‌گردد. این فیلم بی‌نهایت رمانتیک و احساسی است.

 

 

برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان - فروشگاه جزیره ساعت

فیلم سینمایی Twelve Monkeys (دوازده میمون)

محصول سال ۱۹۹۵

این فیلم دومین اثر تری گیلیام Terry Gilliam بعد از سارقان زمان Time Bandits با موضوع سفر در زمان است. این فیلم در اصل برداشتی از فیلم کوتاه اسکله La Jetee و یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین فیلم‌های سفر در زمان است. در یک آینده‌ی پسا آخر‌الزمانی، مجرم کول Cole (بروس ویلیس) به دهه‌ی ۱۹۹۰ برای جلوگیری از شیوع یک طاعون کشنده فرستاده می‌شود.
او در آنجا با یک روان‌پزشک (مادلین استو Madeleine Stowe) آشنا می‌شود که اعتقاد دارد کول دیوانه است. او هم‌چنین با یک شورشی سیاسی (با بازی برد پیت Brad Pitt که برای این نقش نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار Oscar شد) ملاقات می‌کند که در اصل دیوانه است و مشکل روانی دارد. پایان فیلم به طرز عجیبی تکان‌دهنده و ناراحت‌کننده است.

 

 

برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان - فروشگاه جزیره ساعت

فیلم سینمایی Edge of Tomorrow (لبه فردا)

محصول سال ۲۰۱۴


لبه فردا فیلمی با بازی تام کروز است که در ارتش خدمت می‌کند. او در این فیلم در طول زمان سفر می‌کند و رویدادهای جالبی رقم می‌زند. این فیلم‌را یکی از بهترین فیلم‌های علمی تخیلی تام‌کروز‌ یاد میکنند که شباهت‌ عجیب و زیبایی‌ با‌ بازی‌های‌ ویدیویی دارد.

لبه‌ی فردا Edge of Tomorrow تلفیقی از دو فیلم روز دوم ماه فوریه Groundhog Day و Halo است. این فیلم بشدت زیبا و دوست داشتنی، در زمان اکرانش به‌شدت دست‌کم گرفته شد! در این فیلم تام کروز Tom Cruise نقش یک سرباز را بازی می‌کند که به خاطر حیله‌ی موجودات فضایی مجبور است بارها و بارها در یک مرگ دل‌خراش بمیرد. در این اثر هر بار رابطه‌ای شخصیت کروز با قهرمان جنگ امیلی بلانت Emily Blunt بیشتر شکل می‌گیرد.

 

 

برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان - فروشگاه جزیره ساعت

فیلم سینمایی looper

محصول سال ۲۰۱۲


یکی از جذاب ترین و عمیق ترین آثاری که درباره سفر در زمان ساخته شده است. فیلم لوپر به کارگردانی ریان جانسون علاوه بر اکشن بسیار مناسبی که دارد، از فیلمنامه محکمی نیز برخوردار است. داستان فیلم در سال ۲۰۴۴ اتفاق می‌افتد و دربارهٔ گروه تبهکاری است که برای افرادی از آینده کار می‌کنند. در این زمان مسافرت در زمان هنوز ناممکن است اما در آینده‌ای نه چندان دور مسافرت در زمان ابداع خواهد شد. برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از این ابداع در همان زمان، بلافاصله ممنوع می‌گردد. همجنین بنا به ابداعات صورت گرفته از بین بردن رد جسد مردگان در آینده غیر ممکن خواهد شد. به همین دلیل گروهای تبهکار افراد مورد نظر خود را انتخاب و بصورت غیر قانونی دست بسته به زمان حاضر (۲۰۴۴) می‌فرستند تا توسط مزدورانی به نام لوپر که در این زمان استخدام نموده‌اند فرد قربانی را از بین ببرند. به این ترتیب قربانی خود به خود از چرخه اتفاقات آینده حذف می‌شود، دستمزد آن‌ها نیز بصورت شمش‌های نقره یا طلا در داخل لباس قربانیان جاسازی می‌شود. جو فردی است که در این میان به دنبال بستن این چرخه است. بازی فوق العاده جوزف گوردن لوییت، بروس ویلیس و‌ امیلی بلانت از جمله نقاط مثبت فیلم می باشد.

 

 

برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان - فروشگاه جزیره ساعت

فیلم سینمایی predestination

محصول سال ۲۰۱۴


این فیلم با بازی‌کم‌نظیر اتان هاواک‌ یکی از چالشی ترین سفر در زمان های سینما را روی پرده آورده و‌پارادوکس های زمانی را عالی به تصویر میکشد. منتقدین این فیلم را بیش از حد خوب و‌ فلسفی توصیف کرده‌ اند. بحث فیلم در این است که چه میشود فردی به گذشته سفر کرده تا علت یک‌ حادثه آتش سوزی را جویا شود ولی حین تحقیقات تصادفا دستش به چراغ نفتی خورده و اتش سوزی‌ بپا شود! در کل با اثرری بسیار شاخص و جذاب طرف هستیم که ایده مقبول تر امروزی سفر در زمان از دید دانشمندان، یعنی چرخه predestination را مطرح می کند، predestination چرخه ای هست که در فیلم های متاخر مثل میان ستاره ای نولان هم مطرح می باشد.

 

 

برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان - فروشگاه جزیره ساعت

انیمه سینمایی The Girl Who Leapt Through Time – (دختری که در زمان پرش می‌کرد)

محصول سال ۲۰۰۶

کارگردان :مامورو هوسودا
نویسنده : ساتوکو اوکودرا (بر اساس دختری که در زمان پرش می‌کرد اثر یاسوتاکا سوتسوی)


موکوتو، دختری نوجوان است که پی به قدرتی خارق العاده در خود می برد. او می تواند در زمان به گذشته سفر کند و اتفاقات گذشته را تغییر دهد. او در ابتدا از این قدرت برای لذت بردن از زندگی و تفریح استفاده می کند. در زمان به گذشته باز می گردد. صبح پیش از رفتن به مدرسه مدت طولانی می خوابد و در امتحاناتش تقلب می کند. اما پس از مدتی متوجه می شود که این قدرت به علت دیگری در اختیار او گذاشته شده است. در رابطه با این اثر بد نیست اشاره کنم که کارگردان آن Mamoru Hosoda یکی از کار درست ترین کارگردان های زنده امروزی می باشد که انیمه های سینمایی اش یکی از یکی بهتر و معروف تر هستند، بعد از میازاکی کبیر از این کارگردان به عنوان مورد علاقه ترین کارگردان انیمه سازم می توانم نام ببرم. حتما اثر بسیار جذاب Summer Wars از همین کارگردان را ببینید که به مسئله مهم و واقع گرایانه‌ی آینده‌ی تکنولوژی و کنترل شدید آن بر مردم می پردازد، کنترلی که هم اکنون هم با خرید و فروش پشت پرده بیگ دیتاهای شبکه های اجتماعی و داده های عظیم گوگل و مایکروسافت و فیسبوک و غیره بر زندگی مردم جهان اعمال می شود. کنترلی که در دنیای ما امروز سازمان NSA نمایندگی آن را برعهده دارد!

نویسنده: اسماعیل

The post برترین آثار سینمایی درباره سفر در زمان (پارت اول) appeared first on فروشگاه اینترنتی جزیره ساعت.