سفید کردن نقره سیاه شده و نگهداری کردن از آن

۱۳۹۷-۰۸-۰۴
در این نوشته سعی داریم روش‌های سفید کردن نقره‌ های سیاه شده و چگونگی مراقبت از این جواهرات را بیان کنیم: از بین بردن لکه‌های سطحی از بین بردن لکه‌های عمیق نگهداری از جواهرات نقره یک فلز پر‌ کاربرد با یک سطح درخشان است که از آن برای ساخت جواهرات زیبا استفاده می‌شود. البته نقره در مقایسه با بقیه فلز‌ها کمی شکننده‌تر است، همچنین ...

در این نوشته سعی داریم روش‌های سفید کردن نقره‌ های سیاه شده و چگونگی مراقبت از این جواهرات را بیان کنیم:

 • از بین بردن لکه‌های سطحی
 • از بین بردن لکه‌های عمیق
 • نگهداری از جواهرات

نقره یک فلز پر‌ کاربرد با یک سطح درخشان است که از آن برای ساخت جواهرات زیبا استفاده می‌شود. البته نقره در مقایسه با بقیه فلز‌ها کمی شکننده‌تر است، همچنین جواهرات نقره خیلی زود سیاه می‌شوند، لکه می‌گیرند و خش بر‌می‌دارند. سفید کردن نقره سیاه شده کار سختی است زیرا این جواهرات بسیار ظریف هستند. برای سفید کردن نقره سیاه شده لازم نیست که شما حتما یک جواهر‌فروش باشید و یا از مواد گران قیمت استفاده کنید.


روش‌های سفید کردن نقره سیاه شده (این روش‌ها برای لکه‌های سطحی است)

۱- یک کاسه آب‌نمک درست کنید.

دو استکان آب‌نمک را در یک کاسه بریزید. آب گرم باید به اندازه‌ای باشد که روی جواهراتتان را کاملا بپوشاند. این روش به عنوان یک پاک‌کننده‌ی ضعیف که سیاهی را بدون خش انداختن پاک می‌کند شناخته شده‌است. پس اگر نقره شما کمی سیاه شده است و سیاهی نقره سطحی است به کمک این روش می‌توانید آن را برطرف کنید.

 • اگرهمزمان می‌خواهید تعداد زیادی از جواهرات خود را تمیز کنید لازم است که از مقدار آب بیشتری استفاده کنید ولی برای سفید کردن یک قطعه از جواهرات نقره خود از مقدار آب کمتری استفاده کنید. (مقدار آبی که استفاده می‌کنید بستگی به تعداد جواهرات نقره‌ای که می‌خواهید سفید کنید دارد)
 • اگر جواهرتان به جز نقره، سنگ‌های قیمتی دیگر نیز دارد، مراقب باشید که آب‌گرم و نمک به آن‌ها آسیب نرساند. این روش به بیشتر سنگ‌ها آسیب نمی‌رساند اما اگر می‌خواهید یک جواهر بسیار ظریف با سنگ‌های قیمتی را سفید کنید بهتر است آن را پیش یک جواهرساز ببرید و یا با جواهر‌فروشی که جواهرتان را از آن خریده‌اید تماس بگیرید و از آن کمک بخواهید.

۲- ازنمک و فویل آلومینیومی استفاده کنید.

یک قاشق‌غذاخوری نمک را درون آب گرم ریخته و آن را بهم‌بزنید تا نمک داخل آب حل شود. سپس یک ورقه آلومینیوم بیاورید و یک تکه از آن را جدا کنید و داخل کاسه قرار‌دهید. ترکیب نمک و آلومینیوم سیاهی را از روی نقره پاک می‌کند. از این روش برای سفید کردن نقره سیاه شده خود استفاده کنید.

 • این سیاهی‌ها بخاطر واکنش سطح نقره و سولفار است که قابل پاک شدن هستند. وقتی که نقره را در ترکیب آلومینیوم و آب‌نمک قرار می‌دهید یک واکنش شیمیایی رخ می‌دهد که سبب سفید شدن سطح نقره می‌شود و این واکنش در محیط گرم زود‌تر رخ می‌دهد.
 • شما می‌توانید به جای نمک از بیکینگ پودر استفاده کنید. بیکینگ پودر همان تاثیر نمک را در این واکنش دارد.

۳- جواهراتتان را در ترکیب بالا قرار دهید. (ترکیب آلومینیوم و آب نمک)

بگذارید جواهراتتان ۵ دقیقه در این ترکیب بماند. جواهرات را کمی در این محلول تکان دهید و سیاهی‌های روی آن را بررسی کنید تا متوجه پاک شدن آن‌ها از روی جواهر خود بشوید.

 • اگر لکه‌های روی جواهرتان زیاد باشند، لازم است این کار را چندین‌بار تکرار کنید. در این ترکیب از آب گرم استفاده کنید زیرا واکنش در آب سرد خیلی کند صورت می‌گیرد.

۴- جواهرتان را بشویید.

برای پاک‌کردن نمک از روی جواهرتان آن را با آب سرد بشویید سپس آن را با یک پارچه‌ی نرم یا دستمال میکروفیبری پاک کنید. اگر جواهراتتان سفید نشده‌اند این روش را دوباره تکرار کنید تا سفید شوند.


روش سفید‌کردن نقره سیاه شده (از بین‌بردن لکه‌های عمیق‌تر)

۱- سفید‌کننده‌ی نقره بخرید.

وقتی لکه‌های روی نقره عمیق‌تر باشند، شما با کمک نمک و آلومینیوم نمی‌توانید آن‌ها را از بین ببرید. استفاده از سفید‌کننده‌ی نقره بهرین روش برای سفید کردن جواهراتتان است بخصوص اگر این جواهرات آنتیک هستند.

 • توجه داشته‌باشید که سفید‌کننده‌ی نقره یک لایه از سطح جواهرتان را از بین می‌برد پس اگر جواهرتان قیمتی است با احتیاط بیشتری از این ماده استفاده کنید.
 • به جای خرید سفید‌کننده‌ی نقره از داروخانه این مواد را از جواهر فروشی‌ها تهیه کنید.

۲- ماده سفید‌کننده را روی اسفنج بریزید.

اسفنج را از بالا به پایین روی جواهر خود بکشید. اسفنج را به صورت دورانی روی نقره خود نکشید زیرا باعث ایجاد خراش روی سطح جواهرتان می‌شود.

۳- جواهر خود را بشویید و خشک کنید.

جواهر خود را به گونه‌ای که همه‌ی مواد سفید‌کننده از روی سطح آن پاک شود، بشویید و سپس آن را با یک پارچه‌ی نرم خشک کنید.

۴- می‌توانید از دیگر مواد موجود در خانه برای سفید کردن نقره سیاه شده استفاده کنید.

از این مواد برای سفید کردن جواهرات قیمتی استفاده نکنید زیرا احتمال خش افتادن روی جواهرتان هنگام استفاده از این مواد بسیار زیاد است.

 • برای سفید‌کردن نقره سیاه شده از خمیر دندان استفاده کنید. برای انجام این کار می‌توانید از یک خمیردندان که حاوی مواد سفیدکننده‌ی اضافی نباشد، استفاده کنید. یک اسفنج یا پارچه‌ی مرطوب بردارید و کمی خمیر دندان روی آن بریزید سپس آن را از بالا به پایین روی جواهرتان بکشید. بسیار مراقب باشید که روی جواهرتان خش نیفتد. بعد جواهرتان را بشویید تا خمیر دندان از روی آن پاک شود. اگر لکه‌های نقره باعث سیاه شدن پارچه یا اسفنج شدند، روی قسمت دیگری از اسفنج خمیر دندان بریزید و دوباره شروع به تمیز کردن جواهر خود کنید. در آخر نیز آن را با آب گرم بشویید و با دستمال نرم خشک کنید.
 • امکان خش افتادن روی جواهرتان هنگام استفاده از جوش شیرین بسیار زیاد است ولی می‌توانید جواهرتان را در ترکیبی از جوش شیرین و آب گرم قرار داده و بمالید تا لکه‌های روی آن از بین بروند و بعد آن را بشویید.

۵- خیساندن جواهرات نقره

با استفاده از خیساندن و بدون نیاز به مالش می‌توانید لکه‌های روی جواهرتان را از بین ببرید. این کار باعث از بین رفتن یک لایه از سطح نقره می‌شود به همین خاطر این روش را به عنوان آخرین راهکار خود در نظر بگیرید. در صورت لزوم می‌توانید از این روش استفاده کنید زیرا این روش یک واکنش شیمیایی خطرناک است و به جای آن بهتر است از دیگر روش‌ها کمک بگیرید و یا از یک جواهرفروش کمک بگیرید.

نگهداری از جواهرات نقره

۱- آن‌ها را تمیز کنید.

جواهرات نقره خود را بعد از پوشیدن تمیز کنید. جواهراتی که زیاد از آن‌ها استفاده می‌شود روی سطح خود لکه‌های سیاه می‌گیرند پس زمانی که هنوزجواهرتان سیاه نشده‌است و یا لکه‌های آن بسیار کم و سطحی است آن‌ها را با آب گرم و مواد‌شوینده‌ی بدون فسفات بشویید.

 • جواهرات خود را وقتی که مواد سولفات‌دار، اسیدی یا نمکی رود آن‌ها می‌ریزند، فورا تمیز کنید. موادی از قبیل: نمک، تخم‌مرغ، بعضی از میوه‌ها، پیاز، مایونز و سرکه به جواهرات نقره آسیب می‌زنند.
 • اگر موادی از این قبیل روی جواهرتان ریخت فورا آن را با آب گرم بشویید. جواهر نقره خود را در ظرفی که ممکن است این مواد در آن‌ها باشند، قرار ندهید.

۲- جواهراتتان را جدا‌گانه بشویید.

جواهرات نقره خود را به صورت جداگانه بشویید. جواهرات نقره خود را در کاسه و یا ظروف نقره نشویید زیرا سطح جواهرات و یا ظروف نقره می‌توانند روی یکدیگر خش بیندازند.

 • هنگام شستن بدلیجات خود از دستکش پلاستیکی استفاده نکنید.
 • فلز استیل نیز می‌تواند به جواهر شما آسیب برساند پس آن‌ها را درون سینک ظرف‌شویی نشویید و برای شستن آن‌ها از یک کاسه استفاده کنید.

۳- جواهرات خود را با پارچه‌های نرم خشک کنید.

برای خشک کردن جواهراتتان از یک پارچه‌ی نرم و بدون پرز استفاده کرده و آن‌ها را کاملا خشک کنید.

 • سطح جواهرات نقره آن‌قدر ظریف هستند که حتی پارچه‌های پرزدار نیز می‌توانند روی این سطوح خش بیندازند. بنابراین برای خشک کردن آن‌ها حتما از پارچه‌های نرم استفاده کنید.
 • با استفاده از یک پارچه‌ی نرم کتان می‌توانید جواهر خود را خشک و تمیز کنید.

۴- به درستی از جواهرات خود نگهداری کنید.

بعد از سفید کردن نقره سیاه شده بهترین روش برای مراقبت از آن‌ها درست نگهداری کردن از این جواهرات است. قبل از هر چیزی مطمئن شوید که جواهرتان کاملا خشک شده‌است. برای نگهداری از جواهرتان آن را در جعبه‌ی جواهرات قرار دهید که از سیاه شدن آن جلوگیری شود، در صورتی که جواهرتان جعبه ندارد از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • جواهرات نقره خود را در دستمال و یا کاغذ ضد اسید و سیاهی قرار دهید همچنین می‌توانید آن‌ها را در پارچه‌ی فلانل (پشمی) قرار دهید.

جواهراتتان را جدا از هم نگهداری کنید. دقت داشته باشید که جواهرتان را جایی که با پلاستیک، فلز و رنگ در تماس باشد، قرار ندهید.

 

در ادامه دیدن ویدیو آموزشی راه‌کار‌های سفید کردن نقره سیاه شده را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم. (این آموزش به زبان انگلیسی است.)


این متن ترجمه‌ای است از مقاله‌ی:

How to Clean Your Silver Jewelry

نوشته سفید کردن نقره سیاه شده و نگهداری کردن از آن اولین بار در تیرتاج. پدیدار شد.