با انواع مختلف پایه انگشتر آشنا شوید؛ از پایه چنگه‌ای تا پایه تراز

۱۳۹۷-۰۸-۱۴
قبل از خرید حلقه با الماس باید در مورد جنس و رنگ پایه آن تصمیم‌گیری کنید. انتخاب پایه صحیح برای الماس از مهم‌ترین بخش‌های خرید جواهر است زیرا باید مطمئن شوید که سنگ در  جای خودش محکم خواهد ماند و مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد. اینکه الماس روی پایه چگونه دیده شود، چقدر درخشش داشته باشد و اینکه به طور ...

قبل از خرید حلقه با الماس باید در مورد جنس و رنگ پایه آن تصمیم‌گیری کنید. انتخاب پایه صحیح برای الماس از مهم‌ترین بخش‌های خرید جواهر است زیرا باید مطمئن شوید که سنگ در  جای خودش محکم خواهد ماند و مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد.

اینکه الماس روی پایه چگونه دیده شود، چقدر درخشش داشته باشد و اینکه به طور حتم در جای خود محکم و ثابت بماند بسیار مهم است. به همین خاطر شما باید با انواع پایه‌های انگشتر آشنا شوید تا بر اساس الماسی که قصد خرید آن را دارید، مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

برای این منظور در ادامه با گالری پرسته همراه باشید.

پایه چنگه‌ای (Prong)

 انواع مختلف پایه انگشتر

پایه چنگه‌ای بیشتر برای مدل‌های تک نگین کاربرد دارد به این خاطر که توجه را بیشتر به نگین معطوف می‌کند تا فلزِ خود پایه.

از پایه چنگه‌ای اغلب برای نگین‌های با ارزش بسیار بالا و الماس استفاده می‌کنند. به این خاطر که طراحی آن باعث می‌شود تا نور بیشتری به الماس تابیده شود و در نتیجه درخشش و زیبایی بیشتری پیدا کند.

همچنین، این پایه مقاومت و استحکام بسیار بالایی هم دارد و برای الماس بهترین گزینه است.

البته معایبی هم دارد. مثلا ممکن است به لباس یا موها گیر کند. افرادی که می‌خواهند حلقه خود را هر روز دست کنند شاید این گزینه برایشان چندان مناسب نباشد.

پایه چنگه‌ای V شکل (V-prong)

این پایه، چنگکی دارد که از سمت بالا به صورت V  خمیدگی دارد. از پایه چنگه‌ای V شکل اغلب برای نگین‌هایی گرانبهایی همچون الماس که دارای گوشه‌های زاویه دار است مثل گوشه‌های برش مربع شکل پرنسی یا نوک الماس گلابی شکل استفاده می‌شود. به این خاطر که چنگه‌های پایه، به خوبی از زوایای تیز نگین‌ها محافظت می‌کند.

پایه انگشتر تیفانی (Tiffany)

پایه تیفانی نوعی پایه چنگه‌ای است که ۶ چنگک دارد و به منظور درخشش هر چه بیشتر الماس طراحی و ساخته شده است. به این خاطر که کمپانی تیفانی آن را ساخته و دیگر برندها اجازه استفاده از این طرح را ندارند، نام پایه هم به همان نام تجاری شرکت شناخته می‌شود.

از معایب پایه تیفانی هم می‌توان به گیر کردن به لباس یا مو اشاره کرد.

پایه دیواره‌دار یا حفره‌ای (Bezel)

 انواع مختلف پایه انگشتر

پایه دیواره‌دار همان طور که از نامش پیداست با دیواره‌های خود دورتادور نگین را احاطه می‌کند. از این پایه اغلب برای محافظت و نگهداری سنگ‌هایی که تراش فانتزی دارند همانند الماس گلابی شکل استفاده می‌شود.

نوع دیگر آن به صورت قوسی، فقط قسمتی از الماس را در بر می‌گیرد که به آن، مدل نیمه دیواره می‌گویند. این مدل که اغلب برای الماس‌هایی با برش فانتزی استفاده می شود، شکلی مدرن به پایه می‌بخشد و به این صورت است که یک قوس از فلز گرانبها به دور گوشه پهن گلابی و چنگه V شکل، قسمت باریک آن را در بر می‌گیرد.

هنگام انتخاب پایه دیواره‌دار باید ببینید که جلوه الماس برایتان مهم‌تر است یا امنیت آن.

پایه سولیتر (Solitaire)

پایه سولیتر به این گونه است که فقط یک سنگ در مرکز آن قرار می‌گیرد. این مدل بسیار محبوب و رایج است و بیشتر روی سنگ و الماس تاکید دارد تا فلز. سولیتر اغلب با مدل چنگه‌ای همراه است. اما سولیترهایی هم هستند که به شکل پایه دیواره‌ای طراحی می‌شوند.

پایه کانالی (Channel)

این پایه مخصوص، الماس‌های گرد است و ظاهری براق و مجلل را به وجود می‌آورد. با انتخاب الماس‌های گرد، طراح صفی مرتب از سنگ‌ها را با درخششی بیشتر از سنگ‌های باگت خلق می‌کند. در این مدل، نگین‌ها به خوبی محافظت شده و لبه‌های آن‌ها در معرض هیچ‌گونه ضربه و سائیدگی قرار نمی‌گیرد.

پایه سنگفرشی انگشتر (Pavé)

وقتی که سطح انگشتر از تعدادی الماس ریز پوشیده شده باشد، پایه سنگفرشی (Pavé) نامیده می‌شود. این نام برای این انتخاب شده که سطح آن مانند یک تکه از خیابان با سنگ های گرانیتی فرش شده است.

در این نوع پایه، اندازه الماس‌ها باید دقیقاً یکسان باشند. اگرچه سایز آنها کوچک است، در مجموع هر سنگ به پراکندگی نور این مدل کمک می کند. برای تشخیص کیفیت انگشتر، دقت کنید سطح آن مانند فرشی از جواهرات به نظر برسد.

پایه مهره ای (Bead)

 انواع مختلف پایه انگشتر

در طرح پایه مهره‌ای، الماس‌ها طوری قرار گرفته‌اند که از هم کمی فاصله داشته باشند. در این مدل، نگین‌ها بزرگ‌تر و برجسته‌تر هستند.

طراح جواهر با ایجاد تنوع در اندازه سنگ‌ها و اندازه پایه می‌تواند مدل‌های زیبا و خلاقانه‌ای را ایجاد کند.

پایه خوشه‌ای (cluster)

نوع دیگر از طرح یک پایه و تعدادی الماس ریز است که می‌توانند به صورت یک گل یا طرحی خیالی در کنار هم قرار گیرند. این پایه معمولاً در چند سطح با ارتفاعی قابل ملاحظه بالای دست قرار می‌گیرد که ممکن است بسیار باز و فضاگیر باشد و یا ممکن است فشرده‌تر باشد.

شکل انگشت در انتخاب هر کدام از اینها موثر است. به خاطر داشته باشید، نوع باز توجه را از انگشتان دور و بر عکس نوع فشرده، توجه را به سمت دشت و انگشتان جلب می کند.

پایه تراز (Flush)

 انواع مختلف پایه انگشتر

در این نوع پایه سطح نگین با سطح پایه هم تراز بوده و فقط سطح خارجی و کمی هم از قسمت بالایی نگین دیده می‌شود. در این مدل الماس درخشش چندانی ندارد اما همچنان زیبا به نظر می‌رسد.

پایه بالرین (Ballerina)

یکی از انواع انگشترهای کلاسیک، مدل چند نگین بالرین است که زیبایی خود را از نحوه قرار گرفتن باگت‌هایی گرفته‌اند که به صورت مخروطی به دور یک مرکز ردیف شده‌اند و ظاهری مانند دامن بالرین‌ها را به وجود می‌آورند.

نوشته با انواع مختلف پایه انگشتر آشنا شوید؛ از پایه چنگه‌ای تا پایه تراز اولین بار در Parasteh. پدیدار شد.