چگونه می‌توان در خانه گوشواره طلای خود را تمیز کرد؟

۱۳۹۷-۰۸-۲۰
همه افرادی که گوشواره خریداری می‌کنند، پس از چند ماه استفاده دوست دارند این وسیله زینتی همچون روز اول درخشان و زیبا به‌نظر برسد. برای این منظور اغلب مردم طلای خود را نزد متخصص می‌برند تا آن را تمیز و نونوار کند. اما اگر نخواهید نزد کارشناس این امر بروید، چگونه می‌توانید در خانه گوشواره طلای خود را تمیز کنید؟ برای ...

همه افرادی که گوشواره خریداری می‌کنند، پس از چند ماه استفاده دوست دارند این وسیله زینتی همچون روز اول درخشان و زیبا به‌نظر برسد. برای این منظور اغلب مردم طلای خود را نزد متخصص می‌برند تا آن را تمیز و نونوار کند. اما اگر نخواهید نزد کارشناس این امر بروید، چگونه می‌توانید در خانه گوشواره طلای خود را تمیز کنید؟

برای یافتن پاسخ این سوال از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب با گالری پرسته همراه باشید.

روش کلاسیک تمیز کردن گوشواره: آب اکسیژنه

رایج‌ترین روشی که اغلب مردم برای تمیز کردن گوشواره‌های خود در خانه از آن استفاده می‌کنند به شرح زیر است:

 1. انگشتر را درون قوطی پلاستیکی بریزید. نصف قوطی را با آب اکسیژنه پر کنید.
 2. اجازه دهید گوشواره به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه درون آب اکسیژنه خیس بکشد. حتی می‌توانید آن را یک شب تا صبح در این ماده بگذارید تا همه آلودگی‌های آن جدا شده و پاک شوند.
 3. گوشواره را از قوطی خارج کنید. با استفاده از یک برس ریز که مخصوص طلا و جواهرات است یا با کمک یک مسواک نرم روی سطح گوشواره بکشید تا کثیفی‌ها جدا و پاک شوند.
 4. گوشواره را روی دستمال حوله‌ای تمیز یا پارچه جیر قرار دهید و بگذارید در معرض هوا به طور کامل خشک شود.
 5. در این مرحله می‌بینید که گوشواره چقدر درخشان و تمیز شده است.
 6. سپس آن را در جعبه‌اش بگذارید یا از گوش خود آویزان و استفاده کنید.

این روش خانگی برای اغلب مدل‌های گوشواره مناسب و کاربردی است. به طور مثال، گوشواره‌های آویز یا آنهایی که سنگ گرانبهایی روی خود ندارند را می‌توان با خیال راحت به این روش تمیز کرد.

فقط مراقب باشید که این پاکسازی را نباید زود به زود انجام دهید زیرا به مرور زمان ممکن است طلا را کدر کند و به جای درخشش، باعث کهنه به نظر رسیدن این فلز گرانبها شود.

تمیز کردن گوشواره با مایع ظرفشویی

 1. یک کاسه را تا نیمه با آب گرم پر کنید.
 2. مایع ظرفشویی روی آب بریزید و سپس گوشواره را درون آن قرار دهید.
 3. بعد از دو دقیقه، با کمک یک مسواک نرم، محلول آب را روی گوشواره مسواک کنید.
 4. پس از اطمینان از تمیز شدن طلا، آن را با آب گرم آب بکشید و در نهایت با پارچه جیری یا حوله بدون پرز آن را برق بیندازید.

بد نیست بدانید برای تمیز کردن طلا می‌توانید از خمیردندان سفید هم کمک بگیرید. به این صورت که مقداری خمیردندان را روی مسواک نرم بگذارید و روی سطح طلا بمالید. سپس با آب گرم آب بکشید. در آخر هم با پارچه جیر طلا را خشک کنید.

تمیز کردن گوشواره‌هایی که سنگ قیمتی دارند

گوشواره‌های طلا یا گوشواره‌های نقره که با سنگ‌های گرانبها همانند الماس همراه هستند باید به روش زیر تمیز شوند:

 1. نصف یک کاسه متوسط را با آب ولرم پر کنید. ۱/۴ پیمانه آمونیاک درون آب بریزید. هم بزنید. گوشواره را درون محلول بگذارید و اجازه دهید تا ۲۰ دقیقه در کاسه بماند.
 2. حتما دستکش به دست کنید. سپس گوشواره را از داخل محلول آمونیاک خارج کنید. گوشواره را در کاسه دوم که حاوی آب معمولی و تازه است قرار دهید.
 3. یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. گوشواره را درون کاسه حرکت دهید.
 4. با کمک یک مسواک نرم و تمیز، روی سطح الماس را برس بزنید. سعی کنید با احتیاط و خیلی آرام درون پایه‌ها و تمامی حفره‌های گوشواره را برس بکشید تا هر گونه آلودگی که در آنجا جای خوش کرده‌اند، جدا و تمیز شوند.
 5. گوشواره را تا زمانی که حسابی برق بیفتد برس بکشید.
 6. در آخرین مرحله، گوشواره را روی یک حوله نرم و تمیز بگذارید. اگر از جنس مایکروفایبر باشد بهتر است زیرا رطوبت طلا را می‌گیرد. پس از خشک شدن، آن را با دستمال جیر برق بیندازید.

تمیز کردن گوشواره نقره

برخی از فلزات گرانبها اگر تمیز نشوند، درخشندگی و زیبایی اولیه خود را از دست خواهند داد و کدر و تیره به نظر خواهند رسید.

برای تمیز کردن گوشواره‌هایی از جنس نقره توصیه می‌کنیم از هیچ کدام از روش‌های بالا استفاده نکنید. در عوض به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. یک لایه نازک فویل را درون تابه پیرکس بگذارید. مطمئن شوید که طرف درخشان فویل آلومینیومی به سمت بالاست.
 2. گوشواره نقره را روی آن بگذارید. با این روش می‌توانید چند گوشواره را به طور هم زمان تمیز کنید.
 3. تابه را با آب ولرم پر کنید. مطمئن شوید که گوشواره درون آب غرق می‌شود. (همه سطح گوشوار زیر آب قرار دارد)
 4. یک مشت جوش شیرین درون آب بریزید. تا زمانی به ریختن جوش شیرین روی آب ادامه دهید که شاهد واکنش شیمیایی آن با انگشتر باشید.
 5. بگذارید گوشواره یک ساعت کامل درون این محلول بماند.
 6. گوشواره را با آب معمولی تمیز کنید. سپس با استفاده از یک دستمال نرم، آن را خشک کنید.
گوشواره طلا گل نراقی
گوشواره طلا گل نراقی

ترفندهای تمیز کردن و محافظت از گوشواره در خانه

با ترفندهایی که در زیر اشاره خواهیم کرد می‌توانید به عمر مفید گوشواره خود بیفزایید. پس از شستن و پاک کردن آلودگی‌ها، درخشندگی اولیه گوشواره به آن باز خواهد گشت. البته این امر مستلزم این است که همه نکته‌هایی که در ادامه نوشته‌ایم را مراعات کنید تا به جای نونوار کردن گوشواره، خدایی نکرده به آن آسیبی وارد نکنید.

 • اگر گوشواره نقره، سنگ گرانبهایی دارد که با چسب به آن چسبیده، از روش تمیز کردن گوشواره‌های نقره استفاده نکنید. در این حالت فقط از تمیزکننده‌های مخصوص طلا و جواهرات کمک بگیرید و با استفاده از یک دستمال نرم و تمیز، سطح آن را برق بیندازید.
 • جواهراتی که با مروارید همراه هستند را هرگز با مواد شیمیایی شست‌وشو ندهید. برای این منظور از محلول صابون مایع و آب ولرم کمک بگیرید. مروارید را حتما پس از شستن خشک کنید تا لکه‌ای روی سطح آن باقی نماند.
 • هرگز گوشواره را درون سینک ظرفشویی نشویید و همیشه آن را در کاسه یا قابلمه بگذارید و شست‌شو دهید. به این خاطر که ممکن است از دستتان لیز خورده و درون چاه برود.
 • گوشواره خود را هنگام خواب، حمام کردن و شنا کردن از گوش خارج کنید.

نوشته چگونه می‌توان در خانه گوشواره طلای خود را تمیز کرد؟ اولین بار در Parasteh. پدیدار شد.