راهنمای انتخاب حلقه عروسی از جنس پلاتین

۱۳۹۷-۰۸-۲۶
آیا بدنبال خرید حلقه عروسی هستید و دلتان می‌خواهد این حلقه از جنس پلاتین باشد؟ اگر این طور است در این مطلب فاکتورهایی که پیش از خرید باید به آنها توجه کنید را برایتان نوشته‌ایم تا مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید. با گالری پرسته همراه باشید. پلاتین در مقابل طلا و پالادیوم با اینکه طلا از ارزش و اعتبار بسیار زیادی در سراسر ...

آیا بدنبال خرید حلقه عروسی هستید و دلتان می‌خواهد این حلقه از جنس پلاتین باشد؟ اگر این طور است در این مطلب فاکتورهایی که پیش از خرید باید به آنها توجه کنید را برایتان نوشته‌ایم تا مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

با گالری پرسته همراه باشید.

پلاتین در مقابل طلا و پالادیوم

با اینکه طلا از ارزش و اعتبار بسیار زیادی در سراسر جهان برخوردار است اما باید بدانید که پلاتین به لحاظ بها و استحکام یک سر و گردن بالاتر از آن قرار دارد.

اولین برتری پلاتین نسبت به طلا، دوام و استحکام بسیار زیاد آن است. همچنین در مقایسه با طلا در مقابل خراش، خوردگی و ضربه مقاومت بسیار بیشتری دارد.

طلا در طول زمان دچار ساییدگی شده و خط‌وخش‌هایی بر می‌دارد که در ظاهر آن تاثیر منفی دارد. بنابراین برای انتخاب انگشتری که قرار است دایما در دست شما باشد، عاقلانه‌تر این است از فلزی استفاده کنید که مقاومت و استحکام بیشتری دارد؛ یعنی پلاتین.

در مورد پالادیم هم باید بگوییم دقیقا مشکلات طلا را دارد یعنی به خاطر نرم بودن راحت خراشیده می‌شود و به مرور زمان هم ساییده خواهد شد.

همچنین پالادیم نمی‌تواند برای طولانی مدت درخشش و براقیت خود را حفظ کند و نیاز است هر چند وقت یکبار پولیش شود.

گول نخورید!

هنگام خرید حلقه از جنس پلاتین حتما بخش داخلی حلقه را چک کنید. در بخش داخلی حلقه باید کد طلا درج شده باشد. به اعدادی که در این کد نوشته شده توجه کنید. به طور مثال اگر .۹۵ را می‌بینید یعنی حلقه‌ای که در دست دارید ۹۵ درصد پلاتین در خود دارد.

این میزان پلاتین بسیار با ارزش است و به همین خاطر با قیمت بسیار زیادی هم به فروش می‌رسد.

بیشتر بخوانید: آیا مصنوعات طلا باید حتما کد داشته باشند؟

بدون شک هنگام خرید حلقه عروسی از جنس پلاتین دوست دارید هم خلوص بالاتری داشته باشد و هم قیمت پایین‌تر. اما خب چنین مساله‌ای امکان‌پذیر نیست.

حلقه‌هایی که پلاتین کمتری در ساخت آنها استفاده شده است، بدون شک قیمت ارزان‌تری دارند. اما نفاوت کیفیت هم مساله‌ای است که باید حتما هنگام خرید به آن توجه کنید. به این خاطر که می‌توان از بها و ارزش حلقه پلاتینی بکاهد.

به هیچ عنوان برای خرید انگشتری که پلاتین کمی در ساخت آن به کار رفته مبالغ گزاف پرداخت نکنید. ممکن است برخی از فروشنده‌ها حلقه‌ای را گران‌تر از ارزش واقعی آن به شما بفروشند. حتما در مورد عیار و میزان خلوص پلاتین پرس‌وجو کنید و بدون تحقیق و مقایسه اقدام به خرید نکنید.

همچنین توجه داشته باشید که روی حلقه‌های پلاتینی در قسمتی که کد درج شده باید واژه Plat را ببینید. به این ترتیب خیالتان راحت باشد که حلقه عروسی موردنظر شما از جنس پلاتین است.

حلقه پلاتینی دست‌ساز بخرید

انگشتر طلا هگزاگون پرسته
انگشتر طلا هگزاگون پرسته

اگر دوست دارید روی حلقه ازدواج خود نام یا نوشته خاصی حکاکی شود یا مایلید طرح ویژه و منحصر به فردی داشته باشد، بهتر است به سراغ هنرمندان فعال در حوزه طراحی و ساخت طلا و جواهر دست‌ساز بروید.

با اینکه حلقه پلاتینی بدون هیچ طرح و سنگی هم جذاب و درخشنده است اما با این کار می‌توانید حلقه زیبای خود را شخصی‌سازی کنید و همیشه از طرح خاص آن لذت ببرید.

توجه داشته باشید که حکاکی‌های و طراحی‌هایی که به صورت دستی روی انگشتر از جنس پلاتین پیاده‌سازی می‌شود عمیق است و به مرور زمان از بین نخواهد رفت. پس جای هیچ نگرانی در این رابطه باقی نمی‌ماند. این حلقه‌ها با انواع ماشینی تفاوتی ندارند؛ نه از نظر کیفیت و نه دوام و پایداری.

بیشتر بخوانید: طلای دست‌ساز یا ماشینی: کدام یک بهتر است؟

به زیبایی حلقه در دستان خود توجه کنید

یکی از مهم‌ترین مسایلی که هنگام خرید انگشتر باید در نظر داشته باشید این است که آیا به دست شما می‌آید یا خیر؟!

اگر دست بزرگ و قوی دارید انتخاب حلقه عروسی از جنس پلاتین مناسبتان خواهد بود که رکاب ضخیم‌تری داشته باشد. البته منظور این نیست یک رکاب زمخت و عاری از ظرافت انتخاب کنید، بلکه نمونه‌ای را برگزینید که نه در انگشتتان خیلی باریک دیده شود و نه خیلی بزرگ.

اگر دست‌های ظریف و کوچکی دارید، بدون شک باید انگشتری را برگزینید که رکاب باریکی دارد تا در دستتان خودنمایی کند. انگشترهای بزرگ در دست‌های کوچک، ظاهر زشتی ایجاد می‌کنند.

مدل‌های مختلف انگشتر را امتحان کنید

این روزها هیچ قاعده و قانون خاصی برای خرید حلقه عروسی وجود ندارد و شما می‌توانید بنا به سلیقه و دلخواه خود هر طرح  انگشتری که دوست دارید، انتخاب و خریداری کنید. از این رو، توصیه می‌کنیم مدل‌های مختلف حلقه عروسی از جنس پلاتین را در دست خود تست کنید.

از اینکه انگشترهای طرح‌دار را امتحان کنید، نترسید. حتما لازم نیست حلقه بسیار ساده و عاری از زینت باشد. امتحان کردن مدل‌های مختلف هیچ ضرری که ندارد هیچ، ممکن است در میان آنها نمونه‌ای را بیابید که بیشتر از رینگ ساده در دست شما خودنمایی کند.

انگشتر طلا مروارید و FLOWER
انگشتر طلا مروارید و FLOWER

پلاتین چیست؟

با این همه توضیح و تفسیر شاید بد نباشد با پلاتین بیشتر آشنا شوید. پلاتین یک فلز سفید-خاکستری، فشرده و متراکم، رسانا و کاملا شکل‌پذیر است و به همین خاطر یکی از گرانبهاترین فلزات در جهان بشمار می‌رود.

نام این فلز برگرفته از واژه اسپانیایی پلاتینا به معنی «نقره کوچک» است.

همان طور که در بالا در قسمت مقایسه با طلا گفتیم، پلاتین مقاومت بسیار بالایی نسبت به خوردگی دارد و حتی در محیط‌های بسیار داغ هم این ویژگی را حفظ می‌کند. همچنین کمترین واکنش‌پذیری در بین تمامی فلزات را داراست. شکل‌پذیری آن هم بالاتر از طلا و نقره و مس است.

اولین نشانه‌های استفاده از پلاتین به بومیان قاره آمریکا در کشور اکوادور کنونی برمی‌گردد که این فلز را از شن‌های رودخانه به دست آورده و از آلیاژ پلاتین و طلا برای ساخت زینت‌آلات استفاده می‌کردند.

جالب است بدانید که قیمت پلاتین از طلا نوسان بیشتری دارد. این فلز ارزشمند معمولا در وضعیت ثبات و رشد اقتصادی گرانتر از طلاست و قیمت آن تا دو برابر طلا می‌رسد.

جواهرات پلاتین عموما با عیار ۹۵۰ از هزار ساخته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: طلای سفید یا پلاتین؛ کدام برای ساخت جواهر مناسب‌تر است؟

در لینک بالا برایتان توضیح داده‌ایم که پلاتین و طلای سفید با هم فرق دارند. پایداری، مقاومت، قیمت، وزن و رنگ‌ آنها را با هم مقایسه کرده‌ایم تا به خوبی تفاوتشان را درک کنید.

نوشته راهنمای انتخاب حلقه عروسی از جنس پلاتین اولین بار در Parasteh. پدیدار شد.