آیا به طلا حساسیت دارید یا به نیکل موجود در زیورآلات طلا؟

۱۳۹۷-۰۹-۰۳
بعضی از خانم‌ها مدعی هستند که به  بدلیجات حساسیت دارند و هیچ زیورآلاتی غیر از طلا نمی‌توانند استفاده کنند. عده‌ای هم درست برعکس، به طلا حساسیت دارند و نمی‌‎توانند از این فلز گرانبها برای تکمیل تیپ و ظاهرشان کمک بگیرند. حساسیت دادن به طلا، عجیب و دور از ذهن نیست. اما ممکن است این افراد به خودِ فلز طلا حساسیت نداشته ...

بعضی از خانم‌ها مدعی هستند که به  بدلیجات حساسیت دارند و هیچ زیورآلاتی غیر از طلا نمی‌توانند استفاده کنند. عده‌ای هم درست برعکس، به طلا حساسیت دارند و نمی‌‎توانند از این فلز گرانبها برای تکمیل تیپ و ظاهرشان کمک بگیرند.

حساسیت دادن به طلا، عجیب و دور از ذهن نیست. اما ممکن است این افراد به خودِ فلز طلا حساسیت نداشته باشند و واکنش‌های آلرژیک بدنشان برای فلزات دیگری باشد که در مصنوعات طلا به کار رفته.

یکی از رایج‌ترین فلزات مورداستفاده در ساخت انواع مصنوعات طلا، نیکل است که به شدت حساسیت‌زاست.

برای اینکه بدانید آیا به خود فلز طلا حساسیت دارید یا به نیکلی که در ساخت آن استفاده شده از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب با گالری پرسته همراه باشید.

حساسیت به طلا چیست؟

برخی افراد هنگام استفاده از زیورآلات طلا به آن حساسیت نشان می‌دهند. نشانه‌های این حساسیت چیست؟

اغلب آن قسمت از پوست که در تماس با طلاست قرمز و دچار خارش می‌شود. در بسیاری موارد در آوردن طلا و شستن پوست با آب و صابون، این نشانه‌ها را از بین می‌برد.

اما لازم است بدانید که حساسیت به طلا بسیار نادر است و اغلب، نیکل موجود در طلاهای زینتی است که آلرژی ایجاد می‌کند.

آیا شما به نیکل حساسیت دارید؟

تقریبا همه جواهرات و طلاها از آلیاژ طلا درست شده‌اند. یعنی از ترکیب چند فلز گرانبها با هم. دلیلش هم این است که طلای خالص بسیار نرم است و از آن به تنهایی نمی‌توان برای ساخت زیورآلات استفاده کرد.

یکی از رایج‌ترین و عمومی‌ترین فلزاتی که در آلیاژ طلا استفاده می‌شود، نیکل است.

هر چه عیار طلا پایین‌تر باشد، یعنی از طلای خالص کمتری در آن استفاده شده است. به این معنی که فلزات دیگر بخش عمده آن را تشکیل داده‌اند. طلای عیار پایین دوام و مقاومت بالایی دارد اما در عوض بها و ارزش کمتری دارد. در ضمن، به خاطر وجود فلزات دیگر، میزان حساسیت‌زا بودن آن هم بیشتر است.

در همین راستا باید بدانید، طلا با عیار پایین است که حساسیت ایجاد می‌کند.

البته جا دارد اشاره کنیم که قطعات مختلف طلا ممکن است واکنش‌های آلرژیک متفاوت از هم داشته باشند و این بستگی دارد که تجمع نیکل در کدام بخش زیورآلات متمرکزتر باشد. به همین خاطر ممکن است میزان حساسیتی که دو انگشتر طلا با عیار ۱۰ ایجاد می‌کنند با هم فرق اساسی داشته باشد.

نشانه‌های حساسیت به نیکل چیست؟

نشانه‌های حساسیت به نیکل اغلب پس از ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از استفاده از طلا خود را نشان می‌دهد. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خارش
 • قرمز شدن پوست
 • التهاب یا تاول زدن پوست
 • پینه بستن

توجه داشته باشید که اگر این نشانه‌ها درمان نشوند ممکن است پراکنده شوند و به دیگر نقاط بدن هم سرایت کنند. عرق کردن بدن باعث پخش شدن دانه و محل خارش در پوست می‌شود.

در صورت حساسیت داشتن به نیکل چه اقداماتی باید صورت داد؟

 • در صورتی که تشخیص دادید به نیکل حساسیت دارید، یکی از ساده‌ترین کارها این است که طلا با عیار بالا خریداری کنید. این طلاها خاصیت آلرژیک کمتری دارند.
 • از خرید طلا با عیار ۱۰ یا ۱۴ به شدت پرهیز کنید تا پوستتان قرمز و دچار خارش نشود.
 • از خرید طلای روکش شده (آبکاری) پرهیز کنید. اغلب روکش‌های طلا حاوی نیکل هستند و می‌توانند حساسیت ایجاد کنند.
 • طلای سفید نخرید. یکی دیگر از توصیه‌ها این است که به هیچ عنوان سراغ طلای سفید نروید. طلای سفید در واقع همان طلای زرد است که روی آن یک لایه رودیوم کشیده شده. ممکن است طلای زردِ زیر کار، عیار کمی داشته باشد و در نتیجه میزان نیکل موجود در آن قطعه زیاد خواهد بود و دوباره شاهد قرمزی و خارش خواهید بود.
 • بدنر از همه این است که روکش طلا هم حاوی نیکل باشد در این صورت حساسیت بیشتر از همیشه بروز خواهد کرد. بهترین کار این است که طلاهایی عاری از نیکل خریداری کنید.

کدام طلاها عاری از نیکل هستند؟

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، بهترین روش پیشگیری از حساسیت به طلا استفاده از مصنوعات عاری از نیکل است. کدام آلیاژهای گرانبها نیکل ندارند و می‌توان بدون نگرانی از قرمزی و خارش پوست از آنها استفاده کرد؟ پلاتین یکی از آنهاست.

 • پلاتین حتی از طلای زرد هم ارزش بالاتری دارد. زیرا در برابر خوردگی به شدت مقاوم است، به راحتی خراشیده نمی‌شود و در گرمای زیاد هم واکنشی نشان نمی‌دهد. اگر زیورآلاتی از جنس پلاتین انتخاب کنید، بدون شک احتمال حساسیت را بشدت کاهش خواهید داد.
  البته باید توجه داشته باشدی که در ساخت مصنوعات موردنظر شما به هیچ عنوان نیکل به کار نرفته باشد.
 • اگر پلاتین برایتان بیش از حد گران است، می‌توانید از نقره استرلینگ یا استیل ضدزنگ استفاده کنید.
 • تیتانیوم نیز گزینه مناسب دیگری برای کسانی است که به نیکل و طلا حساسیت دارند. این فلز بسیار با دوام و سبک است و برای استفاده روزمره انتخاب مناسبی بشمار می‌رود.

نکاتی که باید توجه باشید

 • در موارد نادری ممکن است حتی وقتی طلای عاری از نیکل یا طلا با عیار بالا می‌خرید هم باز به آن حساسیت بدهید.
 • اگر انگشتر خود را تغییر سایز داده باشید، ممکن است تعمیرکار جواهر از فلزی که حاوی نیکل است در بزرگ‌ کردن انگشتر استفاده کرده باشد. در نتیجه انگشتر بعد از تعمیر، حساسیت ایجاد خواهد کرد.

نیکل چیست؟

در آخر هم بد نیست بدانید نیکل چیست. نیکل یک فلز مقاوم، چکش‌خوار، نسبتا کمیاب، براق با ساختار بلورین و مکعبی‌شکل به رنگ سفید و نقره‌ای است. این فلز از گروه آهن‌ها است که سخت و قابل انعطاف بوده، هادی جریان الکتریسیته است.

نوشته آیا به طلا حساسیت دارید یا به نیکل موجود در زیورآلات طلا؟ اولین بار در Parasteh. پدیدار شد.