آشنایی با سنگ ماه تولد آذر ؛ فیروزه و یاقوت کبود

۱۳۹۷-۰۹-۰۷
سنگ ماه تولد ؛ احتمالا زیاد با این عبارت مواجه شده‌اید. بخصوص در دنیای طلا و جواهر و سنگ‎‌های قیمتی سخن از سنگ ماه تولد و اثرات آن زیاد است. هر یک از سنگ‌های موجود در طبیعت خاصیتی ویژه و منحصر به فرد دارد. بسیاری بر این باور هستند که انرژی کیهانی به واسطه سنگ‌هایی که به واسطه طلا و جواهر با ...

سنگ ماه تولد ؛ احتمالا زیاد با این عبارت مواجه شده‌اید. بخصوص در دنیای طلا و جواهر و سنگ‎‌های قیمتی سخن از سنگ ماه تولد و اثرات آن زیاد است.

هر یک از سنگ‌های موجود در طبیعت خاصیتی ویژه و منحصر به فرد دارد. بسیاری بر این باور هستند که انرژی کیهانی به واسطه سنگ‌هایی که به واسطه طلا و جواهر با بدن در تماس هستند به شما فرد منتقل می‌شوند. اما فارغ از این اثر کلی، برخی کارشناسان بر این باور هستند که هر ماه تولد یک سنگ ویژه‌ای دارد که می‌توان از انرژی آن برای درمان بیماری‌ها یا بهبود شرایط روحی فرد استفاده کرد.

همین باور باعث شد تا در سال ۱۹۱۲ میلادی، انجمن جواهرسازان آمریکا که در آن زمان انجمن جواهرات ملی نام داشت، درصدد استانداردسازی سنگ‌های ماه تولد بر آمد. این انجمن، در یک گردهمایی به طور رسمی فهرستی از این سنگ‌ها را منتشر کرد.

گفتنی است که انجمن صنعت جواهرات آمریکا این فهرست را در سال ۱۹۵۲ با اضافه کردن کریزوبریل به ماه ژوئن، کوارتز به ماه نوامبر و تورمالین صورتی به ماه اکتبر به روزرسانی کرد. در اعمال تغییرات بعدی نیز برای ماه دسامبر، لاجورد را با زیرکن جایگزین کردند و و گوهرهای اصلی/ جایگزین را برای ماه مارس تغییر دادند.

سنگ ماه تولد (Birthstone) یک سنگ قیمتی است که ماه تولد فرد را نشان می‌دهد. سنگ‌های ماه تولد اغلب به عنوان جواهرات و به عنوان آویزه استفاده می‌شود.

النگو طلا آتریا موجود در گالری پرسته (کاملا دست ساز و ساخته شده از طلای ۱۸ عیار، برلیان F Colour و سنگ نفیس یاقوت کبود)

با این مقدمه از شما دعوت می‌کنیم تا در ادامه این مطلب مشخصات و خواص سنگ ماه تولد آذر را بخوانید. گفتنی است که که بقیه ماه‌های سال نیز در مقالاتی دیگر به ترتیب معرفی و خواصشان برشمرده خواهد شد. با گالری پرسته همراه باشید.

ویژگی‌های متولدین آذر

ماجراجو، رازدار، صبور. متولدین این ماه به طورکلی افرادی حساس و دارای حس پیشگویی هستند. دارای توانایی های جسمی و روحی خوبی بوده و تحمل آنها در مقابل سختی ها و مشکلات زیاد است. اغلب استعداد کشف شهود دارند.

 • نهمین ماه سال خورشیدی و آخرین ماه فصل پاییز
 • برج فلکی برج قوس (کماندار)
 • سیاره حاکم: مشتری
 • سمبل: کماندار
 • عنصر اربعه: آتش
 • اعداد شانس: ۱-۷-۸
 • روز شانس: پنج‌شنبه
 • رنگ شانس: کرم، خرمایی و سرخ
 • اندام‌های حساس: ستون فقرات، کبد، لگن و اعصاب
 • بهترین شریک عاطفی: متولدین ماه فروردین، خرداد، مهر، آذر و بهمن
 • سنگ های ماه تولد: عقیق سیاه، فیروزه، آمتیست، مالاکیت، کریستال کوارتز، کوارتز دودی، لاجورد، توپاز، زبرجد، یاقوت، آکوامارین
دستبند طلا نماد ماه آذر موجود در گالری پرسته (ساخته شده از طلای ۱۸ عیار و کاملا دست ساز)

سنگ ماه تولد آذر ( ۲۲ نوامبر تا ۲۱ دسامبر) – برج قوس: سنگ فیروزه

سنگ تولد آذر ماه، فیروزه است. از سنگ فیروزه به عنوان سنگ حامی یاد شده است به طوری که گفته می‌شود برخی از خلبان ها و مهمانداران هواپیما در اروپا برای ایمنی در سفر از فیروزه استفاده می کنند.

فیروزه نیشابور بهترین و معروف‌ترین مدل این سنگ است اما فیروزه مصر و آمریکا هم به وفور در بازار وجود دارند.

 • مشخصات فیروزه: رنگ فیروزه نیشابور ملایم تر از باقی فیروزه هاست. فیروزه نیشابور معمولا هیچ وقت آبی یکدست نیست و ترکیبات معدنی نقش‌های مختلفی روی سنگ ساخته‌اند.
 • رنگ: فیروزه‌ای (ترکیبی از آبی و سبز)

خواص سنگ فیروزه: از این گوهر برای محافظت در برابر حوادث و بلایا، از بین برندن ترس، استرس و افسردگی، ایجاد شادی و خوش شانسی استفاده می‌کنند. فیروزه روی عملکرد نادرست کبد اثر می‌گذارد و قدرت و سوی چشم را افزایش می‌دهد. همچنین التهابات پوستی را از بین می‌برد.

فیروزه تقویت کننده قلب، دستگاه تنفسی، چشم‌ها، گردش خون، گلو، معده و کبد است. گفته می‌شود در صورتی که فرد بیمار باشد یا اتفاق ناخوشایندی در انتظار او باشد، رنگ فیروزه عوض می‌شود.

بد نیست بدانید تاریخچه‌ کشف‌ معادن‌ فیروزه‌ در ایران‌ به‌ حدود هفت‌هزار سال‌ پیش‌ می‌‌رسد. اصولا در قدیم‌ از سنگ‌هایی‌ که‌ یافت‌ می‌‌شد به‌ عنوان‌ طلسم‌ و بیشتر در مراسم‌ مذهبی‌ استفاده‌ می‌‌کردند.

فیروزهِ ایران‌ که‌ معادن‌ اصلی‌ آن‌ در شمال‌ شرقی‌ کشور واقع‌ شده، بهترین‌ و زیباترین‌ نوع‌ این‌ سنگ‌ در دنیا قلمداد می ‌شود و هر نوع‌ فیروزه مرغوب‌ را فیروزه ایران‌ می‌گویند.

اصولا فیروزه‌ را در دنیا به‌ نام‌ ایران‌ می ‌شناسند و در نمایشگاه‌های‌ جواهر نیز، این‌ سنگ‌ را سمبل‌ کشور ما می‌دانند.

گردنبند طلا نماد ماه آذر موجود در گالری پرسته (ساخته شده از طلای ۱۸ عیار و کاملاً دست ساز)

سنگ ماه تولد آذر ( ۲۲ نوامبر تا ۲۱ دسامبر) – برج قوس: یاقوت کبود

یاقوت کبود (سفایر) هم یکی دیگر از سنگ‌های ماه تولد آذر است. این سنگ نماد قداست، عقل و خرد است. سنگ یاقوت کبود در تمام اساطیر سنگی مقدس بشمار می‌رفته است و برای صاحب خود ایمان و خلوص به همراه می‌آورد.

از ویژگی‌های یاقوت کبود می‌توان به از بین برندن غم، ضد‌ پیری، پیوند زوجین، روشن بینی، ایجاد حس همدردی،نماد شانس، وفاداری، ثروت و برکت اشاره کرد. همچنین گفته می‌شود برای دختران دم‌بخت خوشبختی می‌آورد.

یاقوت کبود باعث جذب انرژی های مثبت و عزیز شدن در جمع می‌شود. ضد اضطراب و بی خوابی – ضد افسردگی، حساسیت‌های پوستی و جوش صورت، تیروئید، لکنت زبان، شوره سر، سرگیجه، خونریزی و بیماری‌های قلبی است. خوشبختی، شادی، عشق‌ورزی، آرامش و شجاعت هم ایجاد می‌کند.

سنگ یاقوت یکى از سنگ‌هاى مناسب براى مدیتیشن است. این سنگ با ارتعاشات خود انرژى صاحبش را تقویت و تصمیم‌گیری را برای او آسان می‌کند.

توپاز را هم به ماه تولد آذر نسبت می‌دهند. از خواص کلی آن می‌توان به کمک به هضم غذا و رفع اختلالات سیستم گوارش، تقویت اعصاب تنظیم سوخت و ساز بدن، کاهش التهاب ، ناراحتی و درد و ورم مفاصل،درمان عفونت، ناشنوایی، گواتر، خونریزی، نقرس و مشکلات گردش خون اشاره کرد.

نوشته آشنایی با سنگ ماه تولد آذر ؛ فیروزه و یاقوت کبود اولین بار در Parasteh. پدیدار شد.