آشنایی با سنگ ماه تولد دی؛ لعل

۱۳۹۷-۰۹-۰۹
در اولین قسمت از معرفی سنگ‌های ماه تولد، سنگ ماه تولد آذر را برایتان شرح دادیم و به اختصار ویژگی‌های متولدین آخرین ماه از فصل پاییز را برایتان برشمردیم. در این قسمت، سراغ دی رفته‌ایم؛ اولین ماه از فصل زمستان. ارتباط هر سنگ با متولدین هر ماه را کارشناسان زیادی تایید کرده‌اند و گفته می‌شود، خواص سنگ‌های گرانبها روی بدن انسان ...

در اولین قسمت از معرفی سنگ‌های ماه تولد، سنگ ماه تولد آذر را برایتان شرح دادیم و به اختصار ویژگی‌های متولدین آخرین ماه از فصل پاییز را برایتان برشمردیم. در این قسمت، سراغ دی رفته‌ایم؛ اولین ماه از فصل زمستان.

ارتباط هر سنگ با متولدین هر ماه را کارشناسان زیادی تایید کرده‌اند و گفته می‌شود، خواص سنگ‌های گرانبها روی بدن انسان بی ارتباط با ماه تولد آنها نیست. یعنی مثلا وقتی یک آذر ماهی از سنگ فیروزه استفاده کند، اثرات مفید این سنگ روی او بیشتر از متولدین دیگر ماه‌های سال خواهد بود.

سنگ ماه تولد (Birthstone) یک سنگ قیمتی است که ماه تولد فرد را نشان می‌دهد. سنگ‌های ماه تولد اغلب به عنوان جواهرات و به عنوان آویزه استفاده می‌شود.

آشنایی با سنگ ماه تولد دی ؛ لعل
لعل (گارنت) سنگ متولد ماه دی است.

با این مقدمه از شما دعوت می‌کنیم تا در ادامه این مطلب مشخصات و خواص سنگ ماه تولد دی را بخوانید. گفتنی است که بقیه ماه‌های سال نیز در مقالاتی دیگر به ترتیب معرفی و خواصشان برشمرده خواهد شد. با گالری پرسته همراه باشید.

ویژگی‌های متولدین ماه دی

متولدین اولین ماه از فصل زمستان بسیار بلند نظر و کمال طلب هستند و می‌توانند رهبران خوبی باشند. آنهایی که در دهه اول این ماه به دنیا آمده‌اند، صبور، با ثبات، با اراده، خوش برخورد، با محبت، باگذشت، شجاع، همسردوست و مشاورانی خوب هستند. متولدین دی ماه به طور کلی، مبتکر، درستکار، وفادار، کوشا، دوستدار زندگی آرام و بی دردسر، دارای ظاهری آرام و درونی ناآرام، پرانرژی، شریکی مطمئن، شوخ طبع و متکی به تجربه هستند. همچنین مطالعه و مسافرت را بسیار دوست دارند.

 • دهمین ماه سال خورشیدی و اولین ماه فصل زمستان
 • برج فلکی برج جدی (بزکوهی)
 • سیاره حاکم: زحل
 • سمبل: بزکوهی
 • عنصر اربعه: خاک
 • اعداد شانس: ۳-۸-۹
 • روز شانس: شنبه
 • رنگ شانس: بنفش و نیلی
 • اندام های حساس: قلب، پوست، زانوها و ریه ها
 • بهترین همراه / همسر: متولدین (اردیبهشت، خرداد، تیر و شهریور)
 • سنگ های ماه تولد: گارنت (لعل) عقیق قرمز، فیروزه، حدید، چشم ببر، زمرد، یاقوت، جاسپر، کهربا، مروارید، کریستال کوارتز، لاجورد
 دستبند طلا نماد ماه دی
دستبند طلا نماد ماه دی موجود در گالری پرسته (ساخته شده از طلای ۱۸ عیار و کاملا دست ساز)

سنگ ماه تولد دی (۲۲ دسامبر تا ۲۱ ژانویه) – برج جدی: سنگ لعل (گارنت)

سنگ لعل که به نام گارنت هم شناخته می‌شود در رنگ‌های‌ مختلف‌ وجود دارد و متداول ‌ترین‌ رنگ‌ آن‌ قرمز پررنگ است. بد نیست بدانید که در جواهرسازی‌ به‌ سنگ‌ اسپینل‌ نیز گاهی‌ لعل‌ گفته‌ می‌شود به این خاطر که رنگ‌ قرمز دارد.

سنگ لعل به‌ دلیل‌ تنوع‌ رنگ‌ و وجود معادن‌ پراکنده‌ در تمام‌ دنیا به‌ خصوص‌ در کشورهای‌ هندوستان، پاکستان‌ و برزیل و بعضا در برخی از کشورهای‌ اروپایی‌ در صنعت جواهرسازی از جایگاه خاصی برخوردار است. گارنت با رنگ‌های جذاب، جلوه‌ و زیبایی‌ منحصر به فردی دارد. به لحاظ قیمتی هم لعل سنگ گران‌قیمتی نیست و بیشتر اقشار جامعه قدرت خرید آن را دارند.

مشخصات سنگ لعل (گارنت)

لعل نماد وفاداری و پایداری است. با اینکه گارنت اغلب به رنگ قرمز است، اما رنگ‌های سبز، زرد روشن، آبی، آبی متمایل به سبز، نارنجی آتشین نیز از دیگر الوان این گوهر بشمار می‌روند.

خواص سنگ لعل (گارنت): از این گوهر به عنوان التیام بخش دردها استفاده می‌شود. این سنگ گرانبها آرامش و خوابی بدون کابوس را به همراه دارد. از لعل می‌توان برای افزایش قوای بدن و استقامت جسمی و همچنین تقویت قلب و عروق بهره گرفت.

سنگ لعل به مویرگ‌های نایژه و ریه‌ها استحکام می‌بخشد. بر علیه التهابات مفصلی، روماتیسمی، بیماری‌های پوستی به کار می‌رود. کلیه ها و طحال، کبد را تقویت می کند. از آشفتگی‌های ذهنی می‌کاهد. این سنگ به دلیل اینکه به غده هیپوفیز نفوذ می‌کند برای مدیتیشن بسیار عالی است.

تقویت افکار مثبت، کاهش افسردگی، کمک به تداوم دوستی، محافظت از انرژی منفی، مفید برای قاعدگی زنان، متعادل کردن سیستم انرژی، کمک به ایجاد محبوبیت در میان اطرافیان، افزایش اعتماد به نفس و موفقیت در انتخاب شغل، تقویت افکار مثبت، جلوگیری از خواب بد از دیگر خواص سنگ لعل هستند.

گارنت همچنین سنگ عشق و شور، نماد کسب و کار موفق، سنگ محافظ انرژی و نماد عشق و محبت نیز هست.

نوشته آشنایی با سنگ ماه تولد دی؛ لعل اولین بار در Parasteh. پدیدار شد.