ساخت بدلیجات خاص و شیک

۱۳۹۷-۰۹-۱۵
ساخت بدلیجات دنیای گسترده‌ای دارد و هنری است که ممکن است به یادگیری آن علاقه‌ی زیادی داشته باشیم. البته برای ساخت آن‌ها می‌توان از مواد اولیه گونان و وسایل مختلفی استفاده کرد. در این مقاله به بررسی انواع مختلف مواد و وسایل ساخت بدلیجات و روش‌های ساخت آن‌ها می‌پردازیم: مواد ساخت بدلیجات وسایل ساخت بدلیجات آموزش ساخت بدلیجات روش ساخت بدلیجات مواد ساخت بدلیجات: سنگ: سنگ‌ها انواع ...

ساخت بدلیجات دنیای گسترده‌ای دارد و هنری است که ممکن است به یادگیری آن علاقه‌ی زیادی داشته باشیم. البته برای ساخت آن‌ها می‌توان از مواد اولیه گونان و وسایل مختلفی استفاده کرد. در این مقاله به بررسی انواع مختلف مواد و وسایل ساخت بدلیجات و روش‌های ساخت آن‌ها می‌پردازیم:

  • مواد ساخت بدلیجات
  • وسایل ساخت بدلیجات
  • آموزش ساخت بدلیجات
  • روش ساخت بدلیجات

مواد ساخت بدلیجات:

سنگ:

سنگ‌ها انواع مختلفی دارند و به صورت تراش خورده و تراش نخورده در بازار عرضه می‌شوند. هم‌چنین آن‌ها جزء وسایل گران قیمت در ساخت زیورآلات محسوب می‌شوند. از جمله انواع سنگ‌ها می‌توان به سنگ عقیق، کهربا، فیروزه، یشم و… اشاره کرد که در ساخت بدلیجات از آن‌ها استفاده می‌شود و خواص درمانی نیز دارند.


کریستال:

مهره‌های کریستالی در واقع کانی‌های بُرِش خورده هستند که از لحاظ ظاهری چند وجهی اند و به صورت مات و شفاف وجود دارند. کریستال‌ها جنبه‌ی تزیینی دارند و از لحاظ قیمتی بسیار مقرون به صرفه‌اند هرچند که زیبایی، خواص و کاربرد سنگ‌های قیمتی را ندارند.


مهره:

مهره‌ها معمولاً از جنس پلاستیک‌اند و موقع خرید بدلیجات (به‌خاطر شکل و طرح‌هایی که دارند) بیشتر مورد توجه افراد کم سن و سال قرار می‌گیرند.


منجوق:

از جمله ویژگی‌های خاص منجوق‌ها می‌توان به کوچک و ظریف بودن آن‌ها اشاره کرد. منجوق‌ها در سه جنس ژله‌ای، معمولی و کریستالی به فروش می‌رسند و مناسب کارهای خاص و شیک هستند. البته برای استفاده از منجوق معمولاً از دستگاه‌های منجوق بافی استفاده می‌شود.


مروارید:

قبلاً مرواریدها فقط در رنگ‌های سفید و شیری وجود داشتند ولی در حال حاضر تنوع رنگی آن‌ها بسیار زیاد شده است. از جمله ویژگی‌های مرواریدها می‌توان به براق بودن سطح آن‌ها اشاره کرد. البته مرواریدها جزء وسایل ساخت بدلیجات لوکس و مورد توجه لوکس پسندان هستند.


خرج کار:

خرج کار یک نوع مهره و یا پلاک تزیینی است که برای اضافه کردن مهره و یا اشیای تزیینی در وسط دستبندها و یا پنهان کردن گره‌ی دستبند از آن استفاده می‌شود.


قفل:

قفل‌ها در رنگ‌ها و جنس‌های مختلفی وجود دارند و از آن‌ها در ساخت زیورآلات استفاده می‌شود.


وسایل ساخت بدلیجات:

از جمله وسایل ساخت بدلیجات می‌توان به دم باریک، دم گرد، سیم چین و دم صاف اشاره کرد. هر یک از این وسایل در ساخت بدلیجات نقش خاصی را ایفا می‌کنند. برای مثال کاربرد دم صاف: شکل دادن به مفتول و باز کردن حلقه می‌باشد و کاربرد سیم چین: بریدن سیم و مفتول است.
از پنس‌ها نیز برای جا به جایی اشیاء ریز و تزیینی استفاده می‌کنیم (از مو چین نیز برای انجام این کار استفاده می‌شود). البته ابزار ساخت زیورآلات بستگی به کار ما دارد.


آموزش ساخت بدلیجات در خانه:

اگر به ساخت بدلیجات علاقه‌مند هستید، می‌توانید با استفاده از وسایل ساده و در دسترس و با آموزشی که در اختیارتان قرار می‌دهیم به راحتی در خانه برای خود و یا دوستانتان بدلیجات شیک و خاص درست کنید.


روش ساخت بدلیجات در خانه:

برای درست کردن یک دستبند دست‌ساز شما تنها به سیم مفتول، کریستال و دم باریک نیاز دارید.

وسایل ساخت بدلیجات

در ابتدا باید دور مچ دستتان را اندازه بگیرید. سپس ۳ و یا ۴ برابر آن سیم مفتول جدا کنید.
یک طرف سیم مفتول را با دم باریک (به صورت یک حلقه‌ی باریک) بپیچانید. به گونه‌ای که کریستال‌ها از آن خارج نشوند.

آموزش ساخت بدلیجات

حال کافی است کریستال‌ها را از مفتول رد کنید.

روش ساخت بدلیجات

برای اینکه دستبندی شیک و زیبا داشته باشید می‌توانید از چند رنگ مختلف کریستال استفاده کنید.
وقتی که طول سیم را با کریستال پر کردید، انتهای سیم را نیز مانند ابتدای آن بپیچانید تا کریستال‌ها خارج نشوند. به همین سادگی می‌توانید یک دستبند شیک دست‌ساز برای خود و یا دوستانتان بسازید.

ساخت بدلیجات

در این نوشته سعی کرده‌ایم که اطلاعاتی در مورد مواد، وسایل و روش ساخت زیورآلات را در اختیار شما قرار دهیم. اگر نظری دارید آن را در زیر همین مطلب با ما در میان بگذارید.


نوشته ساخت بدلیجات خاص و شیک اولین بار در تیرتاج. پدیدار شد.