آشنایی با سنگ ماه تولد اردیبهشت ؛ سنگ زمرد

۱۳۹۷-۰۹-۱۶
در قسمت‌های قبلی از معرفی سنگ‌های ماه تولد، سنگ ماه تولد آذر تا اسفند را برایتان شرح دادیم و به اختصار ویژگی‌های متولدین این ماه‌ها را برایتان برشمردیم. در این قسمت، سراغ دومین ماه سال یعنی اردیبهشت رفته‌ایم؛ یکی از زیباترین ماه‌های سال. در قسمت‌های قبلی این مطلب سریالی گفتیم که ارتباط هر سنگ با متولدین هر ماه را کارشناسان زیادی ...

در قسمت‌های قبلی از معرفی سنگ‌های ماه تولد، سنگ ماه تولد آذر تا اسفند را برایتان شرح دادیم و به اختصار ویژگی‌های متولدین این ماه‌ها را برایتان برشمردیم. در این قسمت، سراغ دومین ماه سال یعنی اردیبهشت رفته‌ایم؛ یکی از زیباترین ماه‌های سال.

در قسمت‌های قبلی این مطلب سریالی گفتیم که ارتباط هر سنگ با متولدین هر ماه را کارشناسان زیادی تایید کرده‌اند و گفته شده خواص سنگ‌های گرانبها روی بدن انسان بی ارتباط با ماه تولد آنها نیست.

سنگ ماه تولد (Birthstone) به طور کلی یک سنگ قیمتی است که ماه تولد فرد را نشان می‌دهد. سنگ‌های ماه تولد اغلب به عنوان جواهرات استفاده می‌شود.

برای آشنایی با سنگ ماه تولد اردیبهشت و خواص و مشخصات این سنگ تا انتهای مطلب با گالری پرسته همراه باشید.

سنگ زمرد
زمرد سنگ زادگان ماه مه (۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد) در نظر گرفته می‌شود.

ویژگی‌های متولدین اردیبهشت

اردیبهشت ماهی‌ها در مقابل عوامل بیرونی خیلی سریع واکنش نشان می‌دهند اما به همان سرعت هم آرام می‌گیرند. متولدین این ماه اغلب عصبی مزاج با خلق متغیر هستند که به‌راحتی در کارها و تصمیمات خود، تغییر موضع می‌دهند. البته از لحاظ خانوادگی رفتاری گرم و محبت آمیز دارند و به پدر و مادر احساس مسئولیت می‌کنند.

زنان متولد این ماه اغلب دستخوش دلهره و اضطرابی ناشناخته هستند و گاهی اوقات عکس‌العمل‌های عجیب از خود نشان می‌دهند. با همه اینها مادران و همسران خوبی بشمار می‌روند. متولدین ماه اردیبهشت افرادی منظم، کاردان، باسلیقه و شیک پوش هستند. آنها در هنر، شعر، ادبیات و موسیقی استعداد دارند.

این افراد عموما صمیمی، خوش برخورد، مقید به موازین اجتماعی، دارای موقعیت خانوادگی خوب هستند و از افراط و تفریط پرهیز می‌کنند. متولدین دهه سوم این ماه، افرادی متعادل، میانه‌رو، دارای زندگی نسبتا موفق، علاقه‌مند به سیر و سفر و علاقه مند به زیبایی‌های طبیعت هستند.

متولدین ماه اردیبهشت از نظر ظاهری افرادی خوش چهره بشمار می‌روند.

  • دومین ماه سال خورشیدی و دومین ماه فصل بهار
  • برج فلکی مطابق آن برج ثور
  • سمبل: گاو نر
  • سنگ‌های ماه تولد: عقیق خزه ای، عقیق قرمز، مالاکیت، زمرد، دلربا، جاسپر، یشم، رز کوارتز، یاقوت کبود
نماد ماه تولد اردیبهشت
دستبند طلا نماد ماه اردیبهشت موجود در گالری پرسته (ساخته شده از طلای ۱۸ عیار و کاملا دست ساز)

سنگ ماه تولد اردیبهشت (۲۱ آوریل تا ۲۱ مه) – برج ثور: سنگ زمرد

سنگ متولدین ماه میانی بهار، زمرد است. زمرد از زمان خیلی دور به عنوان سنگ درمانی به کار می‌رفته است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن این است که روح و جسم را با هم متعادل می‌کند.

در یونان‌ باستان‌ زیورآلات‌ نقش‌ بزرگی‌ به‌ عنوان‌ سمبل‌ قدرت، سلامتی‌ و ثروت‌ داشت‌ و معتقد بودند که‌ اگر شخصی‌ قطعه‌‌ای‌ زمرد زیر زبان‌ خود داشته‌ باشد از دید مخفی‌ می‌‌ماند؛ به ‌علاوه، دارندهِ زمرد را صاحب‌ ثروت، رفاه‌ و قدرت‌های‌ مافوق‌ طبیعی‌ می‌دانستند.

در فرهنگ‌ های‌ مختلف، اعتقادات‌ متفاوتی‌ درباره‌‌ی زمرد وجود دارد و انسان‌‌ها خواص‌ جادویی‌ حیرت‌آوری‌ برای‌ آن‌ متصور بوده‌اند؛ برای‌ مثال‌ مصریان باستان‌ در دهان‌ مرده‌ زمرد قرار می‌دادند تا در آن‌ دنیا بهتر تکلم‌ کند و نیز معتقد بودند این‌ سنگ‌ باعث‌ باروری‌ می‌شود.

در گذشته برای‌ درمان‌ چشم‌ از زمرد استفاده‌ می‌‌کردند. در بعضی‌ جوامع‌ به‌ عنوان‌ پادزهر و برای‌ درمان‌ بیماری‌ صرع‌ یا بیماری‌‌های‌ معده‌ استفاده‌ می‌شده‌ است‌ و معتقد بوده‌اند که‌ زمرد باعث‌ تقویت‌ حافظه‌ و دور کردن‌ ارواح‌ خبیث‌ و نیز تقویت‌ عشق‌ می‌‌شود.

سنگ زمرد سنگ ماه تولد اردیبهشت
در گذشته عقیده داشتند سنگ زمرد برای صاحب خود پاکدامنی و نجابت به ارمغان آورده و او را از ارواح شیطانی مصون می‌دارد.

مشخصات سنگ زمرد

در حالی که سختی بالای زمرد (۸–۷٫۵) تا حدود زیادی مانع خراش دیدن این گوهر با ارزش می‌شود.

قابلیت شکنندگی آن بخاطر شکاف‌های موجود، تراش دیدن، سوارکردن و پاک کردن آن را نسبتا مشکل کرده‌است. به این خاطر که قیمت کریستال‌های خام زمرد بسیار گران هستند و دوم به دلیل وجود ادخال‌ها. اما با وجود این موانع، تراش دهندگان تراش خاصی را برای این گوهر بکار می‌برند با نام تراش زمردی یا تراش چهارگوش که در اصل یکی از طرح‌های تراش پلکانی است. در این تراش، گوشه‌های زمرد به صفحاتی مزین می‌شود که علاوه بر تشدید زیبایی آن، مقاومت آن را در برابر فشارهای مکانیکی و عوامل فیزیکی افزایش می‌دهد.

سنگ زمرد سنگ ماه تولد اردیبهشت

جالب است بدانید باغ برج کرمان یکی از منابع زمرد در ایران است. این معدن در جنوب کرمان و در منطقه اسفندقه واقع شده‌است. در این منطقه نیز افراد محلی، اقدام به جمع‌آوری این کانی نموده، با توجه به میزان شفافیت و اندازه آن، آن را به افراد واسطه می‌فروشند. ظاهراً این کانی، پس از خریداری به خارج از کشور ارسال شده، پس از تراش، به عنوان نوعی زمرد به کار گرفته می‌شود.

خواص سنگ زمرد

این سنگ روی تیروئید و تصلب شرائین اثر می‌گذارد و در مورد بیمارانی که پارکینسون دارند یا مبتلا به صرع هستند روند درمان را بهبود می‌بخشد. زمرد فشار خون و بیماری قلبی را نیز کنترل می‌کند. در زمان های گذشته برای درمان کودکان هنگامی که تب داشتند استفاده می‌شده است.

سنگ زمرد ادراکات شهودی را افزایش می‌دهد و در ایجاد نبوغ تاثیر دارد. یوگی‌ها و کسانی که مدیتیشن می‌کنند اعتقاد دارند وقتی زمرد همراه دارند زودتر به تمرکز می‌رسند.

پزشکان یونانی دود زمرد پودر شده و سوزانده را به باور خود برای درمان مارگزیدگی، سرماخوردگی و تنگی نفس استفاده می‌کردند.

زمرد نماد شادی، باروری و نیروهای مولد طبیعت و زندگی دوباره است. مناسب برای مدیتیشن و طلسم خوشبختی است و موجب تقویت قدرت بیان و دفع کننده حساسیت و زودرنجی است.

زمرد فشار خون را نرمال و بیماری‌های خونی را درمان می‌کند. قلب و کلیه‌ها توسط این سنگ تقویت می‌شوند. برای رفع دیابت موثر است. عمل پاک‌کنندگی مجاری کیسه صفرا را فعال می‌سازد. علاوه بر زخم معده و روده، دردهای ناحیه ستون فقرات و رماتیسم و التهابات مفصلی را التیام می‌بخشد.

لوزالمعده، لنف و تیموس و کبد را نیرو بخشیده، سیستم گوارشی را فعال می‌کند. این سنگ برای سردرد کودکان مفید بوده برای چشم‌های خسته و ضعیف شفابخش است. زمرد به ما الهام و بصیرت قوی می‌دهد. موانع را از بین برده، باعث صلح، نظم و نبوغ می‌شود. قادر به رفع نگرانی‌ها و دلواپسی‌های پنهان می‌شود.

زمرد حمایت و تعادل در جستجوی راه حقیقت در اشخاص را بر عهده دارد. این سنگ طلسم سلامتی در مسافرت‌هاست. والدین به ویژه پدرها را در حل مشکلات فرزندان یاری می‌کند.

نوشته آشنایی با سنگ ماه تولد اردیبهشت ؛ سنگ زمرد اولین بار در Parasteh. پدیدار شد.