اطلاعاتی جامع در مورد رزین اپوکسی

۱۳۹۷-۰۹-۱۹
رزین اپوکسی که به اسم رزین اپوکسید نیز شناخته می‌شود. بیش از یک گروه اپوکسی (Epoxy) در ساختار مولکولی خود دارد. رزین‌ها به صورت طبیعی و مصنوعی وجود داشته و کاربرد‌های مختلفی دارند. در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد ماهیت، قیمت و آموزش ساخت بدلیجات رزینی در اختیار شما قرار دهیم: رزین اپوکسی چیست؟ قیمت رزین اپوکسی آموزش ساخت بدلیجات رزین ...

رزین اپوکسی که به اسم رزین اپوکسید نیز شناخته می‌شود. بیش از یک گروه اپوکسی (Epoxy) در ساختار مولکولی خود دارد. رزین‌ها به صورت طبیعی و مصنوعی وجود داشته و کاربرد‌های مختلفی دارند. در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد ماهیت، قیمت و آموزش ساخت بدلیجات رزینی در اختیار شما قرار دهیم:

  • رزین اپوکسی چیست؟
  • قیمت رزین اپوکسی
  • آموزش ساخت بدلیجات رزین اپوکسی

رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی یک ترکیب مصنوعی بسیار چسبناک است که معمولاً در آب حل نمی‌شود ولی در الکل قابل حل است.
رزین اپوکسی‌ها که امروزه کاربرد زیادی در تقویت، ترمیم و مقاوم سازی انواع سازه‌ها (به خصوص تولید محصولات کامپوزیتی) دارند از دو جزء رزین اپوکسی و سخت کننده تشکیل می‌شوند. رزین اپوکسی استحکام  کششی، فشاری و خمشی مطلوبی دارد و به همین دلیل در صنعت ساخت و ساز به‌کار می‌رود.

از این محصول به عنوان روکش در کف سالن‌ها، کارخانه‌ها و سایر سطوح، هم‌چنین در ساخت بدلیجات استفاده می‌شود.


قیمت رزین اپوکسی

رزین اپوکسی‌ها با ترکیبات عالی و قیمت‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند. قیمت رزین اپوکسی‌ها به نوع، کاربرد و مقدار آن‌ها بستگی دارد. مثلاً قیمت رزین اپوکسی شفاف بین ۹۰ هزار تا ۲ میلیون تومان است.


آموزش ساخت بدلیجات رزین اپوکسی

آموزش ساخت بدلیجات رزین اپوکسی

با رزین اپوکسی می‌توانید به راحتی در منزل بدلیجات شیک و خاص بسازید. در اینجا نحوه‌ی ساخت این بدلیجات را به شما آموزش می‌دهیم:

۱- بطری‌های رزین و کاتالیزور را در آب گرم قرار دهید. با این کار رزین و کاتالیزور گرم شده و به راحتی با هم ترکیب می‌شوند (برای انجام این کار به هیچ عنوان از آب جوش استفاده نکنید).

ساخت بدلیجات رزینی

۲- یک لیوان پلاستیکی بردارید و مقدار برابر رزین و کاتالیزر داخل آن بریزید و به مدت دو دقیقه با قاشق چوبی هم بزنید.

آموزش ساخت بدلیجات رزینی

۳- این مواد را داخل قالب رزین بریزید و اجازه دهید کمی سفت شود (۱۵ دقیقه و یا بیشتر صبر کنید).

۴- برای گذاشتن اشیای تزیینی داخل قالب از یک موچین استفاده کنید. سپس قالب را با لایه‌ی نهایی رزین پر کنید.

۵- یک در پوش بر‌روی قالب‌های رزین بگذارید تا در مقابل گرد و خاک از آن محافظت کرده و به طور کامل خشک شود.

۶- بعد از خشک شدن می‌توانید بدلیجات را از قالب خارج کنید.

نکته‌هایی که هنگام ساخت بدلیجات رزینی باید رعایت کنید.

  • برای ساخت بدلیجات رزین اپوکسی لازم است میز کار مخصوصی داشته باشید زیرا اگر رزین روی فرش و یا هر چیز دیگری چکه کند، به سختی پاک می‌شود. پس در صورت امکان میز و یا محل کار خود را با پارچه و یا کاغذ پوشش دهید. البته هنگام کار با رزین باید از دستکش پلاستیکی و یا عینک استفاده کنید و در محیطی با تهویه مناسب کار کنید.
  • می‌توانید انواع وسایل تزیینی (وسایل ساخت بدلیجات) از جمله گل خشک، نگین، چوب، سنگ و … را در قالب رزین بگذارید.
  • قبل از قرار دادن وسایل تزیینی در قالب رزین از چسب ماد پاچ (Mod Podge) استفاده کنید. نگران استفاده از این چسب نباشید! زیرا این چسب سفید رنگ است و بعد از خشک شدن بی رنگ می‌شود و از تغییر رنگ و ایجاد حباب جلوگیری می‌کند (در صورت پیدا نکردن این چسب از ترکیب چسب چوب با آب استفاده کنید).
  • قبل از قرار دادن اشیاء در قالب ظرف رزین، سایز آن‌ها را با سایز قالب مطابقت دهید. اگر وسایلی مانند پَر، روبان و یا هر وسیله‌ی تزیینی دیگری را می‌خواهید در این قالب قرار دهید در ابتدا باید با استفاده از قیچی آن‌ها را سایز کنید.
  • قبل از استفاده از قالب رزین از اسپری مخصوص استفاده کنید و ته قالب‌ها را اسپری کنید. با انجام این کار بدلیجات در پایان کار به راحتی از قالب جدا می‌شوند.
  • برای ساخت بدلیجات رزین از رزین پلی یورتان استفاده کنید زیرا “رزین پلی استر” مصارف صنعتی و مجسمه سازی دارد و پس از خشک شدن زرد می‌شود و مناسب ساخت بدلیجات نیست.

برای دیدن ویدیو آموزشی در آپارات روی لینک زیر کلیک کنید.

مشاهده فیلم آموزشی در آپارات

نوشته اطلاعاتی جامع در مورد رزین اپوکسی اولین بار در تیرتاج. پدیدار شد.