۷ نکته درمورد بدلیجات دست‌ساز

۱۳۹۷-۰۹-۲۱
بدلیجات دست‌ساز دنیای گسترده‌ای دارد که در دنیای امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. “هنر و عشق” دو عنصری است که در کارهای هنر از جمله بدلیجات دست‌ساز قابل مشاهده است. در واقع بدلیجات دست‌ساز چیزی فراتر از یک شی زینتی هستند. برای اثبات این حرف به بررسی ۷ نکته در مورد بدلیجات دست‌ساز می‌پردازیم: هنر دست سازنده ارزش زمانی پروسه‌ی تولید مواد به ...

بدلیجات دست‌ساز دنیای گسترده‌ای دارد که در دنیای امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. “هنر و عشق” دو عنصری است که در کارهای هنر از جمله بدلیجات دست‌ساز قابل مشاهده است. در واقع بدلیجات دست‌ساز چیزی فراتر از یک شی زینتی هستند. برای اثبات این حرف به بررسی ۷ نکته در مورد بدلیجات دست‌ساز می‌پردازیم:

  • هنر دست سازنده
  • ارزش زمانی
  • پروسه‌ی تولید
  • مواد به کار رفته در ساخت بدلیجات دست‌ساز
  • استحکام بدلیجات دست‌ساز
  • کیفیت بدلیجات دست‌ساز
  • تولیدات داخلی

بدلیجات دست‌ساز

۱- هنر دست سازنده:

بدلیجات دست‌ساز توسط  “دست” یک هنرمند ساخته می‌شود. قطعات بدلیجات بدون دخالت ماشین آلات درست می‌شوند (اره، لحیم کاری، حک و شکل دادن زیورآلات همگی با دست انجام می‌شود). ماشین آلات می‌توانند تعداد زیادی بدلیجات را در یک ساعت درست کنند. این در حالی است که ساخت بدلیجات دست‌ساز فقط به تعداد محدود امکان پذیر است.


ارزش زمانی بدلیجات دست‌ساز

۲- ارزش زمانی:

همونطور که قبلاَ گفتیم ماشین الات هیچ دخالتی در روند تولید قطعات ندارند بنابراین وقت زیادی برای ساخت بدلیجات دست‌ساز صرف می‌شود. معمولاً طراح‌ها چندین ساعت برای طراحی و ساخت بدلیجات وقت می‌گذارند (این زمان ممکن است چند هفته نیز طول بکشد). به همین خاطر این زیورآلات بخشی از وجود سازنده را با خود دارند.


پروسه‌ی تولید ساخت بدلیجات

۳- پروسه‌ی تولید:

سازنده ارتباط خیلی نزدیکی با هر بخش از ساخت بدلیجات دارد. البته بخش بسیار مهم هر قطعه طراحی آن است. امیلی شاپیرو درمورد پروسه‌ی تولید می‌گوید “در طول فرایند ساخت بدلیجات دست‌ساز ارتباط خیلی نزدیکی با کار دارم و می‌دانم هر منحنی و خط علتی دارد.” علاوه بر این شما می‌توانید عشق و علاقه سازنده را در کارهای هنری‌اش ببینید.


مواد به‌کار رفته در ساخت بدلیجات دست‌ساز

۴- مواد به کار رفته در ساخت بدلیجات دست‌ساز

موادی که درساخت بدلیجات به‌کار می‌رود باید باکیفیت باشد. نمی‌توانید تصور کنید که چه مواد و فلزات بی کیفیتی داخل کارخانه‌ها (به‌ وسیله‌ی ماشین آلات) برای ساخت بدلیجات ترکیب می‌شوند. اما معمولا موادی که برای ساخت بدلیجات دست‌ساز به‌کار می‌رود از فروشگاهای معتبر تهیه می‌شود.


استحکام بدلیجات دست‌ساز

۵- استحکام بدلیجات دست‌ساز:

سازندگان معمولاً زمان زیادی را صرف ماندگاری و استحکام بدلیجات می‌کنند. این‌که بخواهید انسانی درست‌کار باشید کار سختی است! زیرا نمی‌توانید مواد بی کیفیت و ارزان از فروشگاهای نامعتبر برای ساخت زیورآلات تهیه کنید. امیلی شاپیرو همیشه از مواد با کیفیت استفاده می‌کرد تا صداقتش را در ساخت بدلیجات دست‌ساز نشان بدهد. تولید کم ولی با ماندگاری بالا همیشه ارزش بیشتری دارد.


کیفیت بدلیجات دست‌ساز

۶- کیفیت بدلیجات دست‌ساز:

همان‌طور که گفته شد تولید کم ولی با کیفیت بالا همیشه ارزش بیشتری دارد. چون هنر سازنده را از ابتدا تا انتها‌ی کار نشان می‌دهد. به همین خاطر سازندگان بدلیجات دست‌ساز همیشه به کارهایشان افتخار می‌کنند. آن‌ها هیچ وقت اجازه نمی‌دهند که محصولی بی کیفیت با اسم آن‌ها از کارگاه تولیدیشان خارج شود.


تولیدات داخلی بدلیجات دست‌ساز

۷- تولیدات داخلی:

این روزها زمزمه‌هایی درمورد خرید بدلیجات داخلی به گوش می‌رسد. مصرف دی اکسید کربن کم‌تر و حمایت از تولید کنندگان داخلیِ بدلیجات دست‌ساز، برای محیط زیست و همه افراد بهتر است. سازندگان کارهایشان را از روی عشق و علاقه انجام می‌دهند. علاوه بر ارزش ذاتی زیورآلات دست‌ساز (هنر دست بودن آن‌ها)، شما یک محصول اصل ومرغوب خریداری می‌کنید. اگر زیورآلات از روی یک نسخه‌ی اصلی هم ساخته شوند هیچ وقت دقیقا مشابه نسخه‌ی اصلی نمی شوند. بنابراین بدلیجات دست‌ساز در نوع خود بی‌نظیر و خاص هستند.


خرید بدلیجات دست‌ساز

موقع خرید بدلیجات دست‌ساز یادتان باشد که علاوه بر خرید یک قطعه زیورآلات شما یک چیز بسیار با ارزش‌تر (یک شاهکار هنری) خریده‌اید. داشتن بدلیجاتی در کلکسیون جواهراتمان که هنر دست هنرمندان است، حس خوبی به ما می‌دهد.


این نوشته ترجمه‌ای است از مقاله‌ی:

۷ Things You Didn’t Know About Handmade Jewelry

بدلیجات دست‌ساز

نوشته ۷ نکته درمورد بدلیجات دست‌ساز اولین بار در تیرتاج. پدیدار شد.