قیمت نقره

۱۳۹۷-۰۹-۲۵
قیمت طلا و نقره نشان دهنده‌ی قدرت اقتصاد جهانی است. کاربرد زیاد نقره در صنعت‌های مختلف و قیمت مناسب آن (نسبت به طلا) باعث سرمایه گذاری روی این فلز شده است (این نکته را در نظر داشته باشید که بیش‌تر از شمش و سکه نقره برای سرمایه گذاری استفاده می‌شود و نه زیورآلات یا ظروف نقره). این فلز به دلیل ...

قیمت طلا و نقره نشان دهنده‌ی قدرت اقتصاد جهانی است. کاربرد زیاد نقره در صنعت‌های مختلف و قیمت مناسب آن (نسبت به طلا) باعث سرمایه گذاری روی این فلز شده است (این نکته را در نظر داشته باشید که بیش‌تر از شمش و سکه نقره برای سرمایه گذاری استفاده می‌شود و نه زیورآلات یا ظروف نقره). این فلز به دلیل نرم، شکل پذیر و چکش خوار بودن در صنعت جواهرسازی  بسیار استفاده می‌شود. از دیگر ویژگی‌های فلز نقره می‌توان به رسانایی بالا و جلادار بودن آن اشاره کرد. در این مطلب سعی داریم شما را با قیمت نقره و عوامل تأثیر گذار بر آن بیش‌تر آشنا کنیم:

  • قیمت نقره
  • عوامل تأثیر گذار بر قیمت نقره

قیمت نقره:

قیمت نقره

رییس اتحادیه طلا و نقره (بر اساس خبرگزاری ایسنا) قیمت هر گرم از این فلز گران‌بها را (در سال ۹۵) ۱۸۰۰۰ تومان و اجرت ساخت هر گرم زیورآلات که در آن نقره به کار رفته باشد را بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ تومان اعلام کرد. اجرت ساخت هر گرم ظروف نقره کار هم بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ تومان اعلام شد. قیمت گذاری روی اثرات هنری که در ساخت آن نقره به کار رفته باشد، کار خیلی سختی است. سازنده‌ی اثر هنری بهترین شخص برای تعیین قیمت اثر هنری‌اش است.

لازم است بدانیم که نقره قیمتی جهانی دارد. عیار ساخت زیورآلات نقره در ایران ۸۴ درصد است (این عیار را اداره استاندارد مشخص می‌کند). اما عیار ساخت زیورآلات نقره در خارج ۵/۹۲ درصد است. در حال حاضر هر مثقال نقره ۸۳۵۰ تومان، هر گرم نقره ۱۸۰۰ تومان و هر اُنس نقره ۱۷ دلار و ۴۶ سنت است. (هر اُنس نقره قیمتی جهانی دارد). در حال حاضر (۲۵ آذر ۹۷) قیمت هر اُنس نقره در بازار جهانی (بر اساس خبرگزاری طلا) به ۱۴ دلار و ۸۳ سنت رسیده است. اخیراً قیمت این فلز گران‌بها رو به کاهش بوده است.

نقره ۹۲۵ نیز آلیاژی از نقره است که ۹۲۵ در هزار از نقره درست شده است. این آلیاژ تقره ۷۵ در هزار از بقیه فلزات ساخته شده است. معمولاً از این آلیاژ در جواهرسازی استفاده می‌شود. روکش جواهرات ساخته شده با این آلیاژ، نقره ۹۹۹ عیار است. برای اطلاع بیشتر در مورد عیار و قیراط می‌‌توانید، مقاله‌ی ما در مورد “عیار طلا و جواهرات” را بخوانید.

این فلز گران بها قابل بازیافت است و ضایعات آن خریداری می‌شود.


عوامل مؤثر برقیمت نقره:

عوامل مؤثر بر قیمت طلا برقیمت نقره هم اثر می‌گذارند. در این اواخر شاهد افزایش قیمت این فلز بوده‌ایم ولی در حال حاضر قیمت آن رو به کاهش است. در زیر به بررسی عوامل مؤثر بر قیمت آن می‌پردازیم:

  • اقتصاد کلان آمریکا (هر چه میزان تولید ناخالصی در آمریکا کمتر باشد، قیمت جهانی طلا بیشتر است.)
  • نرخ اُنس جهانی نقره
  • افزایش قیمت دلار
  • عوامل داخلی مانند تورم
  • پایین بودن عرضه و بالا بودن تقاضا
  • ایام محرم

در این نوشته سعی کردیم شما را باقیمت فلز نقره و عوامل مؤثر بر آن بیشتر آشنا کنیم. نظرات خود را در پایین نوشته با ما به اشتراک بگذارید.


نوشته قیمت نقره اولین بار در تیرتاج. پدیدار شد.