تشخیص فلز برنج از مس

۱۳۹۷-۰۹-۲۸
بسیاری از مشتری‌های تیرتاج از ما پرسیده‌اند چطور می‌توان فلز مس و برنج را از هم تشخیص داد. این مطلب برای تشریح جزییات این کار تهیه شده است. نکته حرفه‌ای: فلز مس تنها از عنصر مِس (به انگلیسی Copper) ساخته شده است. آلیاژهای زیادی را برپایه مس می‌سازند. اکثر این آلیاژها خواص مشابه با مس دارند. برای مثال فلز برنج از آلیاژ ...

بسیاری از مشتری‌های تیرتاج از ما پرسیده‌اند چطور می‌توان فلز مس و برنج را از هم تشخیص داد. این مطلب برای تشریح جزییات این کار تهیه شده است.

نکته حرفه‌ای:

فلز مس تنها از عنصر مِس (به انگلیسی Copper) ساخته شده است. آلیاژهای زیادی را برپایه مس می‌سازند. اکثر این آلیاژها خواص مشابه با مس دارند. برای مثال فلز برنج از آلیاژ مس، زینک و دیگر فلزات درست می‌شود. به همین دلیل راه حلی قطعی برای تشخیص فلز برنج از مس وجود ندارد. البته رنگ فلز برنج معیار خوبی برای تشخیص این فلز است.

با این وجود در این نوشته سعی داریم روشی برای تشخیص فلز برنج را قدم به قدم برایتان شرح دهیم:

  • تشخیص فلز برنج با استفاده از رنگ آن
  • دیگر راه‌های تشخیص فلز برنج

تشخیص فلز برنج با استفاده از رنگ آن:

تشخیص فلز برنج

۱- در صورت لزوم فلز برنج را تمیز کنید.

هر دو فلز مس و برنج با گذشت زمان اکسیده شده و تغییر رنگ می‌دهند. بعد از اُکسیده شدن این فلزها معمولا سبز می‌شوند. (ممکن است بعد از اکسیده شدن به رنگ‌های دیگری هم تبدیل شوند.) اگر فلز شما کاملاً تغییر رنگ  داده است برای تمیز کردن آن از محلول تمیز کننده‌ی فلز برنج و مس استفاده کنید.

۲- فلز را زیر نور سفید قرار دهید.

تشخیص فلز برنج

هنگامی که فلز تمیز شده را در معرض نور قرار می‌دهید ممکن است در تشخیص رنگ دچار اشتباه شوید. برای جلوگیری از این اشتباه فلز را  زیر نور خورشید و یا نور سفید لامپ فلورسنت قرار دهید. (فلز را زیر نور زرد رنگ لامپ رشته‌ای قرار ندهید).

۳- قرمزی مس را تشخیص دهید.

تشخیص فلز برنج

مس یک فلز خالص (فقط از یک فلز درست شده است به همین دلیل به آن خالص می‌گویند) رنگ آن قرمز مایل به قهوه‌ای است. پول سکه‌ای ۵۰ ریالی کشورمان از مس درست شده است (از ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۸ ضرب می‌شد). این پول سکه‌ای گزینه‌ی مناسبی برای تشخیص فلز مس است.

۴- رنگ زرد فلز برنج را بشناسید.

تشخیص فلز برنج

همان طور که گفتیم فلز برنج از آلیاژ‌های مس و زینک درست شده است. درصدهای متفاوتی از این فلزات (مس و زینک) در ساخت برنج به کار می‌رود. به همین دلیل رنگ فلز برنج متنوع است. اما رایج‌ترین رنگ این فلز زرد کم رنگ و یا زرد مایل به قهوه‌ای (دقیقا هم رنگ برنز) است. فلز برنج زرد رنگ معمولاً در صنایع مختلف کاربرد دارد.

  • بعضی از فلزات برنج زرد مایل به سبز هستند. این فلزات طلایی رنگ در ساخت وسایل دکوری و مهمات کاربرد دارند.

۵- در مورد فلز برنج قرمز و نارنجی بیشتر بدانید.

تشخیص فلز برنج

بعضی از فلزهای برنج قرمز مایل به قهوه‌ای و یا نارنجی هستند. این فلزات شامل ۸۵ درصد مس اند. از این فلزات در ساخت زیورآلات و لوله‌ها استفاده می‌شود. هر فلزی که ته رنگ نارنجی، زرد و طلایی دارد، برنج است. بعضی وقت‌ها مقدار مس موجود در فلز برنج خیلی زیاد است. طوری که تشخیص فلز مس و برنج خیلی سخت است. در این موارد می‌توانید فلز مورد نظر را با فلز مس کنار هم قرار دهید و مقایسه کنید.

۶- انواع فلز برنج را بشناسید.

تشخیص فلز برنج

در بعضی از فلزات برنج، درصد بالایی زینک وجود دارد. رنگ این فلزات طلایی روشن، سفید مایل به زرد، سفید و یا خاکستری است. البته استفاده از این نوع برنج رایج نیست. اما ممکن است از آن‌ها در ساخت زیورآلات استفاده شود.


دیگر راه‌های تشخیص فلز برنج:

۱- به فلز مورد نظر ضربه بزنید و به صدای آن گوش کنید.

تشخیص فلز برنج

فلز مس به دلیل نرم بودن، صدای بسیار ضعیفی ایجاد می‌کند. در حالی که بر اساس “تست بازگشت صدا” که در سال ۱۸۶۷ انجام شد: وقتی که به فلز برنج ضربه بزنید صدای بلندی تولید می‌کند. (بر اساس تست صدا هیچ صدایی هنگام ضربه زدن به فلز مس ایجاد نمی‌شود). شاید این راه برای تشخیص فلز برنج سخت به نظر برسد. اما می‌توانید از آن برای تشخیص جنس اشیاء فلزی کمک بگیرید.

  • این روش برای فلزات ضخیم و توپُر مناسب است.

۲- به کدهای حک شده روی فلزات دقت کنید.

تشخیص فلز برنج

معمولاً یک کُد روی اشیاء فلزی (که از جنس برنج هستند) حک شده است. این کُد مقدار دقیق فلزات تکشیل دهنده‌ی این آلیاژ را نشان می‌دهد. در شمال آمریکا و کشورهای اروپایی این کد با حرف C شروع می‌شود. بعد از این حرف شما چند عدد می‌بینید. معمولاً فلز مس این کُد را ندارد. برای اطمینان بیشتر می‌توانید راه کار زیر را به کار ببرید:

  • بر اساس سیستم کد گذاری شمال آمریکا، کُد فلزات برنج بین C83300 تا C89999 است. اگر فلزات مس کد گذاری شده باشند کد آن‌ها بین C10100 تا C15999 است (دو رقم آخر معمولاً انداخته می‌شود).
  • در سیستم کد گذاری اروپا فلز مس و برنج با حرف C شروع می‌شوند. در این سیستم کد گذاری کد فلز برنج به حروف M, N, P, R, L ختم می‌شود. در حالی که فلز مس به حروف A, B, C, D ختم می‌شود.
  • فلزات برنج قدیمی این کُد را ندارند. در استانداردهای کُد گذاری قدیمی اروپا از کلمه اختصاری فلزات و درصد آن‌ها برای کُد گذاری استفاده می‌شد. بر اساس این استاندارد هر فلزی که کُد Cu (کلمه اختصاری مس) و Zn (کلمه اختصاری زینک) روی آن حک شده باشد، فلز برنج است.

۳- درجه‌ی سختی فلز را امتحان کنید.

تشخیص فلز برنج

فلز مس از فلز برنج نرم‌تر است. به راحتی با یک پول سکه‌ای می‌توانید روی فلز مس خش بیندازید. البته با این کار روی هر دو فلز خش می‌افتد. (فلز مس و پول سکه‌ای). از این رو این تست کاربرد زیادی ندارد.

  • فلز مس به دلیل نرم بودن راحت‌تر از فلز برنج تا می‌شود. اما این کار به شئ شما آسیب می‌زند.

این نوشته ترجمه‌ای است از مقاله‌ی:

How to Tell Brass from Copper


زیورآلات دست‌ساز برنج

نوشته تشخیص فلز برنج از مس اولین بار در تیرتاج. پدیدار شد.