زیورآلات سوزن دوزی شده

۱۳۹۷-۱۰-۰۲
سوزن دوزی هنر نقش آفرینی روی پارچه است. هنر سوزن دوزی جزء قدیمی‌ترین هنرهای رایج در صنایع دستی ما به شمار می‌رود. این هنر اصیل ۱۱۵ شاخه و ۱۲۰ نوع دوخت دارد. متأسفانه بعضی از روش‌های دوخت فراموش شده‌اند. در این نوشته سعی داریم شما را با زیورآلات سوزن دوزی و برندهای فعال در این زمینه بیشتر آشنا کنیم: آشنایی با ...

سوزن دوزی هنر نقش آفرینی روی پارچه است. هنر سوزن دوزی جزء قدیمی‌ترین هنرهای رایج در صنایع دستی ما به شمار می‌رود. این هنر اصیل ۱۱۵ شاخه و ۱۲۰ نوع دوخت دارد. متأسفانه بعضی از روش‌های دوخت فراموش شده‌اند. در این نوشته سعی داریم شما را با زیورآلات سوزن دوزی و برندهای فعال در این زمینه بیشتر آشنا کنیم:

  • آشنایی با زیورآلات سوزن دوزی
  • معرفی برندهای زیورآلات سوزن دوزی

آشنایی با زیورآلات سوزن دوزی:

سوزن دوزی هنر دست زنان بلوچی است. در هنر سوزن دوزی طرح‌ها از طبیعت و دنیای اطراف الهام گرفته می‌شوند. سپس توسط نخ‌های مختلف روی پارچه پیاده می‌شوند. برای اطلاع بیشتر در مورد سوزن دوزی مقاله‌ی “سوزن دوزی بلوچی” را مطالعه کنید.

زیورآلات سوزن دوزی

هنرمندان بلوچی هنر سوزن دوزی را روی زیورآلات به کار برده‌اند. آن‌ها با ترکیب پارچه و فلز توانسته‌اند زیورآلات چشم‌گیری بسازند. البته با این کار به حفظ  و رواج هنر سوزن دوزی کمک زیادی هم کرده‌اند. هنرمندان با ساخت زیورآلات سوزن دوزی باعث ایجاد ارزش‌های هنری می‌شوند. علاوه بر این زیورآلات سوزن دوزی می‌توانند معرف خوبی برای شناساندن صنایع دستی ما به جهان باشند.

ممکن است خرید لباس‌های سوزن دوزی برای همه ممکن نباشد. (یکی از دلایل آن می‌تواند قیمت بالای این لباس‌ها شده باشد). زیورآلات سوزن دوزی معمولاً قیمت پایین‌تری نسبت به لباس‌های سوزن دوزی شده دارند. هم‌چنین این زیورآلات مناسب با نیاز جامعه و ترکیبی از سنت و مدرینته هستند. به همین دلیل گزینه مناسب‌تری برای خرید و معرفی هنر سوزن دوزی بلوچی است.

در ساخت زیورآلات سوزن دوزی  بیشتر از پارچه‌های بلوچی و یا ترکمن استفاده می‌شود. البته سوزن دوزی در همه جای ایران انجام می‌شود. اما طرح‌ها، رنگ‌ها، نقوش و جنس پارچه‌ها با هم فرق دارند. همین موضوع باعث جذابیت و تنوع این زیورآلات دست‌ساز می‌شود.

پارچه‌های بلوچی زیباترین و خاص‌ترین نوع پارچه‌ی به کار رفته در ساخت این دست‌ساخته‌های زیبا هستند. این پارچه‌های بلوچی بین طراحان و هنرمندان خواهان بیشتری دارند.

قیمت زیورآلات سوزن دوزی به نوع بُرِش، طرح و جنس پارچه بستگی دارد. همین طور مقدار انرژی و وقتی که سازنده برای ساخت زیورآلات گذاشته، روی قیمت آن‌ها مؤثر است.

از جمله مراحل سخت در ساخت این زیورآلات بُرِش پارچه و استفاده از چسبی بد بو است. (به دلیل ظرافت جنس پارچه‌ها، برش دادن آن‌ها کار سختی است). چسب PVA و چسب آهن از جمله چسب‌هایی است که در ساخت زیورآلات سوزن‌دوزی استفاده می‌شود.

این زیورآلات در شبکه‌های اجتماعی خواهان و طرفدار زیادی دارند. در ادامه‌ی نوشته به معرفی برندهای سازنده آن‌ها می‌پردازیم.


معرفی برندهای سوزن دوزی:

زیورآلات سوزن دوزی، شاهکارهای هنری هستند که در ایران و خارج از آن خواهان زیادی دارند. معمولاً توریست‌ها به این زیورآلات علاقه‌ی زیادی نشان می‌دهند. در زیر برندهایی که در این زمینه فعالیت دارند را نام می‌بریم:

میم اکسسوری:

زیورآلات سوزن دوزی شده این برند، دست‌سازهای خانم “مریم مقیسه” هستند. این بانوی هنرمند زیورآلات خود را با استفاده از فلز، پارچه‌های بلوچی، سنگ‌های نیمه قیمتی، گوی، پولک و … درست می‌کند. از ویژگی‌های منحصر به فرد کارهای ایشان می‌توان به طراحی‌های خاص نقوش آن اشاره کرد.

نورا:

طراحان و سازندگان این برند دختران و زنان سرپرست خانوار بلوچی هستند. دست‌سازهای آن‌ها رنگ و بویی سنتی دارد.

از دیگر برندهای فعال در این زمینه که هنر ناب ایرانی را به نمایش می‌گذارند می‌توان به برند چیکو و آرانیک اشاره کرد.

در این نوشته سعی کرده‌ایم شما را با زیورآلات سوزن‌دوزی و برندهای فعال در این عرصه بیشتر آشنا کنیم. نظرات خود را در زیر با ما در میان بگذارید.


نوشته زیورآلات سوزن دوزی شده اولین بار در تیرتاج. پدیدار شد.