۷ سوال مهم که پیش از خرید گردنبند باید بپرسید

۱۳۹۷-۱۰-۰۶
اگر تصمیم گرفته‌اید یک گردنبند جدید برای خود خریداری کنید باید بدانید که چندین فاکتور مهم برای خرید گردنبند وجود دارد که حتما باید به آنها توجه داشته باشید. برای آشنایی با این فاکتورها تا انتهای این مطلب با گالری پرسته همراه باشید. سوالا زیر را قبل از انتخاب و خرید گردنبند از خود یا از فروشنده بپرسید. ۱- زنجیر از چه ...

اگر تصمیم گرفته‌اید یک گردنبند جدید برای خود خریداری کنید باید بدانید که چندین فاکتور مهم برای خرید گردنبند وجود دارد که حتما باید به آنها توجه داشته باشید. برای آشنایی با این فاکتورها تا انتهای این مطلب با گالری پرسته همراه باشید.

سوالا زیر را قبل از انتخاب و خرید گردنبند از خود یا از فروشنده بپرسید.

۱- زنجیر از چه نوعی است؟

مهم‌ترین مساله در مورد گردنبند، فرم و نوع زنجیر است. باید زنجیری خریداری کنید که به راحتی تاب نمی‌خورد، در خود گره نمی‌خورد و در هم گوریده نمی‌شود. برخی از زنجیرها بشدت مستعد گره خوردن هستند در نتیجه سریع‌تر هم شکسته و پاره می‌شوند. به طور مثال، زنجیر امگا، زنجیر تیغ ماهی و زنجیر ماری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که آسان‌تر از بقیه مدل‌ها خمیده شده و در خود می‌پیچند.

اگر قرار است از گردنبند خود همیشه و در همه جا استفاده کنید، پس بسیار مهم است نمونه‌ای را برگزینید که عمر طولانی‌تری داشته باشند. مدلی که دایم در گردن پیچ نخورد. به طور مثال، زنجیرهای فیگارو، طنابی، قلابی، زنجیرهای ملوانی و زنجیرهایی با بافت گندمی‌شکل یا جعبه‌ای از بهترین گزینه‌ها برای خرید بشمار می‌روند. به این خاطر که به راحتی کج و خمیده و در خود پیچیده نمی‌شوند.

۲- آیا گردنبند از طلا ساخته شده یا آبکاری شده

توجه داشته باشید که طلاهای آبکاری شده از فلزات گرانبهای دیگری ساخته می‌شوند و در نهایت یک لایه نازک طلای خالص روی آنها آبکاری می‌شود. این آبکاری به مرور زمان خورده شده و از بین می‌رود و رنگ فلز زیرین نمایان می‌شود. این نوع گردنبندها با اینکه قیمت مناسبی دارند اما لازم است چندین ماه یک بار دوباره آبکاری شوند تا شفافیت و رنگ خود را حفظ کنند.

به این معنی که گزینه خوبی برای استفاده مداوم بشمار نمی‌روند. اما برای استفاده‌های کوتاه و محدود، گزینه خوبی خواهند بود زیرا قیمت تمام‌شده‌ی ارزان‌تری دارند.

اگر قصد دارید گردنبند را هر روز و در همه جا به گردن داشته باشید، حتما به سراغ زنجیری که کاملا از طلا تهیه شده بروید. حتما از فروشنده در این رابطه که آیا زنجیر طلاست یا آب طلا سوال بپرسید بعد آن را خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در مورد گردنبند و مدل‌های مختلف آن بدانید

۳- قفل زنجیر از چه نوعی است؟

از دیگر فاکتورهای بسیار مهم هنگام خرید گردنبند، قفل زنجیر آن است. حتما هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید. بیشتر زنجیرهای طلا با قفل‌های کلیپسی گرد عرضه می‌شوند که با یک فنر باز و بسته می‌شوند. این قفل‌ها اغلب ارزان هستند اما دوام و پایداری مناسبی ندارند. به این صورت که اگر ناخواسته یا به هر دلیلی فشار بیشتر از معمول به آنها وارد کنید، ممکن است قفل بشکند.

بهترین و مرسوم‌ترین قفل برای گردنبند، نوع خرچنگی است که سفت و قابل اعتماد است. استفاده از این قفل هم آسان است. این قفل یک بدنه سفت دارد که آن را در برابر ضربه مقاوم می‌سازد.

۴- آیا می‌توان از گردنبند آویز آویخت یا خیر

یکی دیگر از سوالاتی که پیش از خرید گردنبند باید از فروشنده بپرسید این است که آیا می‌توان به آن آویز آویخت یا خیر. اگر پاسخ مثبت بود، توجه داشته باشید که ضخامت زنجیر به گونه‌ای باشد که حلقه آویز به راحتی از آن عبور کند.

زنجیر این نوع گردنبندها نباید خیلی ضخیم باشد. اما در عین حال نباید خیلی هم باریک باشد زیرا احتمال پاره شدن آن زیاد خواهد بود. باید توجه داشته باشید که زنجیری که قصد خرید آن را دارید تحمل وزن آویز شما را داشته باشد تا بدون مشکل و ترس از گم شدن طلا از آن استفاده کنید.

زنجیرهایی که بافت گندمی یا بافت جعبه‌ای دارند اصولا انتخاب‌های هوشمندانه‌تری بشمار می‌رود زیرا دوام و استحکام زیادی دارند و برای آویختن آویز هم از شکل مناسبی برخوردار هستند.

۵- آیا زنجیر تو خالی است یا پر؟

فارغ از قیمت بسیار ارزان‌تر، گردنبندهایی که زنجیرهای تو خالی دارند سبک‌تر هم هستند. عیب این نوع زنجیرها این است که خیلی راحت ضربه می‌بینند و احتمال پاره شدنشان زیاد است. اگر قصد دارید زنجیر ارزان و توخالی بخرید حتما توجه داشته باشید که باید خیلی مراقب آنها باشید به این خاطر که اگر به جایی گیر کنند ممکن است خیلی سریع پاره شوند.

این نوع گردنبندها برای استفاده روزمره به هیچ عنوان مناسب نیستند.

۶- ضخامت زنجیر چقدر است؟

ضخامت زنجیر فقط به دوام و عمر طولانی آن بستگی ندارد. زنجیرهایی که باریک هستند خیلی راحت پیچ می‌خورند، گره می‌خورند و در نتیجه راحت‌تر پاره می‌شوند.

اگر موهای بلندی دارید، ممکن است موهای شما بین زنجیرهای گردنبند باریک گیر کند و کنده شود. به همین خاطر هنگام خرید گردنبند به سراغ باریک‌ترین مدل‌ها نروید و زنجیرهایی انتخاب کنید که ضخامت استانداردی دارند.

۷- آیا گردنبند به لباس گیر می‌کند یا خیر؟

قبل از خرید گردنبند مطمئن شوید که زنجیر آن به لباس شما گیر نمی‌کند. برای این منظور هنگام خرید، آن را روی لباس خود بکشید و مطمئن شوید که بافت زنجیر به گردنبند گیر نمی‌کند. البته صاف و صیقلی بودن زنجیر فقط برای لباس مهم نیست و باید زنجیر به گونه‌ای باشد که پوست گردن شما را هم اذیت نکند. هر گونه زبر بودن زنجیر می‌تواند استفاده آن را سخت کند. حتما پیش از خرید به این مساله توجه داشته باشید.

آموزش تمیز کردن گردنبند طلا در خانه

  • گردنبند طلا را درون کاسه‌ای از آب گرم قرار دهید. چند قطره مایع ظرفشویی روی آن بریزید.
  • با استفاده از یک مسواک نرم، روی سطح گردنبند بکشید تا هرگونه آلودگی و لکه‌ای از بین برود. استفاده از مسواک برای گردنبندهایی مناسب است که بافت درشت دارند و ممکن است آلودگی‌ها در درزهای آن نفوذ کرده باشند. برای این منظور حتما مطمئن شوید که مسواک نرم است زیرا دندانه‌های زبر مسواک روی سطح طلا خراش ایجاد می‌کنند.
  • برای تمیز کردن گردنبند طلا هرگز از خمیر دندان یا جوش شیرین استفاده نکنید زیرا موجب ساییدگی زنجیر شده و روی آن خراش ایجاد می‌کنند.
  • پس از تمیز کردن گردنبند، آن را زیر آب بگیرید و بشویید تا هرگونه کف از بین برود.
  • در آخر آن را روی حوله نرم و تمیز بگذارید تا به طور کامل خشک شود. (از حوله‌هایی که پرز دارند پرهیز کنید به این خاطر که این پرزها وارد درزهای گردنبند می‌شوند و در همان جا می‌مانند.)

نوشته ۷ سوال مهم که پیش از خرید گردنبند باید بپرسید اولین بار در Parasteh. پدیدار شد.