آیا می‌دانید زنجیر امگا چیست و چگونه باید آن را پوشید؟

۱۳۹۷-۱۰-۰۷
آیا می‌دانید زنجیر امگا چیست و چگونه باید آن را پوشید؟ اگر پاسختان منفی است احتمالا این مطلبِ گالری پرسته بسیار برایتان مفید خواهد بود. در این مطلب توضیح داده‌ایم که این گردنبند چیست و چگونه ساخته می‌شود. همچنین در مورد نحوه نگهداری و استفاده آن نیز توضیحات کاملی ارائه داده‌ایم. برای آشنایی با این زنجیر در ادامه با ما همراه ...

آیا می‌دانید زنجیر امگا چیست و چگونه باید آن را پوشید؟ اگر پاسختان منفی است احتمالا این مطلبِ گالری پرسته بسیار برایتان مفید خواهد بود. در این مطلب توضیح داده‌ایم که این گردنبند چیست و چگونه ساخته می‌شود. همچنین در مورد نحوه نگهداری و استفاده آن نیز توضیحات کاملی ارائه داده‌ایم.

برای آشنایی با این زنجیر در ادامه با ما همراه باشید.

زنجیر امگا چیست؟

زنجیر یا گردنبند امگا یک زنجیر صاف و مسطح است که از اتصال قطعات فلزی به یکدیگر ساخته می‌شود. این گردنبند اصولا کوتاه است و می‌توان به عنوان چوکر از آن استفاده کرد. چوکر نوعی گردنبند است که کیپ دور گردن را می‌گیرد.

زنجیرهای امگا بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر بلندی دارند. اندازه بیشتر از این برای چنین زنجیری چندان مرسوم نیست، به این خاطر که زیبایی‌اش را از دست می‌دهد و همچنین احتمال تاب برداشتن، پیچ خوردن و شکستن آن زیاد می‌شود.

از زنجیر امگا می‌توان آویزی آویخت که چندان مرسوم نیست زیرا به زیبایی زنجیر لطمه می‌زند. اما باید بدانید آویز زنجیر امگا «اسلاید» یا «اسلایدر» نام دارد. اسلاید باید کاملا آزادانه در طول زنجیر در حرکت باشد. یعنی همانند آویزهای معمولی دیگر زنجیرها نباید در یک محل مشخص، قفل شود و باید اجازه حرکت داشته باشد.

به طور کلی، در ساخت زنجیر امگا هیچ حلقه یا مهره‌ای به هم وصل نشده است. گردنبند امگا از فلز نرم و صاف تشکیل شده است. بخش داخلی این زنجیر را سیم‌های به هم تنیده شده یا شبکه‌ای فلزی تشکیل داده‌اند.

همین بخش داخلی به انعطاف‌پذیری زنجیر کمک شایانی می‌کند و به همین خاطر است که امگا را می‌توان تا حدی یک زنجیر مستحکم بشمار آورد.

البته ممکن است این زنجیر به جای گرد بودن، تخت هم باشد. در این حالت سطح نرم و صاف دارد که نور را خیلی خوب بازتاب می‌دهد. به همین دلیل درخشندگی بسیار زیادی دارد و برای مهمانی‌های شب مناسب است.

راهنمای نگهداری از زنجیر امگا

یکی از معایب بارز زنجیر امگا این است که خیلی راحت پیچ می‌خورد و خم می‌شود. بافت و ساختار این گردنبند آن را بسیار آسیب‌پذیر کرده است. به این صورت که اگر بنا به هر دلیلی پیچ بخورد، می‌شکند یا غر می‌شود و تعمیر آن هم چندان آسان نیست.

اگر قصد خرید چنین زنجیری را دارید باید توجه داشته باشید که نسبت به زنجیرهای معمولی به مراقبت بیشتری نیاز دارد. مثلا نباید بگذارید به لباس گیر کند. یا نباید به هیچ عنوان شب با این گردنبند بخوابید چون خم می‌شود، می‌شکند و تعمیرش هم آسان نیست. یا حتی ممکن است اصلا تعمیر نشود.

آیا زنجیر امگا تعمیر می‌شود؟

خب واقعیت این است که تعمیر می‌شود اما مثل روز اولش نخواهد شد. زنجیر امگا اگر خم شده باشد، پیچ خورده باشد یا شکسته شده باشد، تعمیر خواهد شد. اما این روند دو حالت دارد. متخصص تعمیرات طلا و جواهر، بخشی که آسیب دیده را از زنجیر جدا می‌کند، اول بخش داخلی آن را چکش‌کاری کرده و درست می‌کند، سپس سراغ بخش بیرونی آن می‌رود. در نهایت این بخش را دوباره به زنجیر امگا وصل می‌کند.

اما این بخش بسیار آسیب‌پذیر خواهد بود و دیگر انعطاف قبل را ندارد. در نتیجه به مراقبت خیلی بیشتر از قبل نیاز خواهد داشت.

دوم اینکه، ممکن است آسیب وارد شده به ظاهر زنجیر به قدری زیاد باشد که نتوان آن را درست و نونوار کرد. در نتیجه، آن بخش زنجیر باید به کلی جدا شود که باعث کوتاه شدن گردنبند خواهد شد.

هر دو روش تعمیر نشان می‌دهد که مراقبت کردن از زنجیر امگا بسیار به‌صرفه‌تر و منطقی‌تر از آن است که هزینه دوباره برای تعمیر بدهیم و دست آخر هم زنجیری تحویل بگیریم که معلوم است آسیب دیده.

راهنمای انتخاب آویز برای زنجیر امگا

همان طور که در بالا اشاره کردیم، به آویزِ زنجیر امگا «اسلاید» می‌گویند. اسلاید به ظاهر زنجیر لطمه وارد می‌کند یعنی در واقع از زیبایی ظاهری آن می‌کاهد. اما اگر خیلی اصرار دارید که از چنین زنجیر مسطح و صافی، یک اسلاید آویزان کنید، توجه داشته باشید که اسلاید نباید کیپ زنجیر باشد. آویز باید به قدری آزاد باشد که به راحتی در طول زنجیر حرکت کند. در غیر این صورت می‌تواند به بافت زنجیر امگا آسیب برساند.

اگر اسلاید کیپ زنجیر باشد احتمال شکستن بافت امگا زیاد خواهد بود.

توجه داشته باشید که وزن آویز زیاد نباشد تا باعث از هم گسسته شدن زنجیر امگا نشود. زنجیرهای باریک امگا تحمل وزن زیادی ندارند. یعنی نباید اسلاید بزرگی از آنها بیاویزید. همچنین این زنجیرها بیشتر از نمونه‌های ضخیم خود مستعد خم شدن و شکسته شدن هستند.

راهنمای انتخاب اندازه صحیح زنجیر امگا

ماهیت اصلی زنجیر امگا بر کوتاه بودن آن است. یعنی مثل چوکر بهتر است دور گردن را بگیرد و بلندتر نباشد. بلند بودن زنجیر علاوه بر اینکه به زیبایی آن لطمه می‌زند، احتمال تاب برداشتن، گره خوردن و خم شدن زنجیر را هم بیشتر می‌کند. البته زنجیر نباید خیلی هم کوتاه باشد زیرا باز احتمال دارد با کوچک‌ترین حرکتی بپیچد و برگردد.

بهترین اندازه برای زنجیر امگا ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر است.

نوشته آیا می‌دانید زنجیر امگا چیست و چگونه باید آن را پوشید؟ اولین بار در Parasteh. پدیدار شد.