راهنمای انتخاب بهترین جعبه جواهرات

۱۳۹۷-۱۰-۰۸
وقتی صحبت از جعبه جواهرات به میان می‌آید همه ما به یک جعبه بسیار شیک و خاص فکر می‌کنید که کاملا متناسب دکور اتاق خوابمان باشد. اما واقعیت این است که این جعبه باید کاربردی و مفید باشد و ظاهر آن در اولویت دوم اهمیت قرار دارد. جعبه جواهر باید به خوبی از مصنوعات طلا و زیورآلات گرانبهایتان محافظت کند، از ...

وقتی صحبت از جعبه جواهرات به میان می‌آید همه ما به یک جعبه بسیار شیک و خاص فکر می‌کنید که کاملا متناسب دکور اتاق خوابمان باشد. اما واقعیت این است که این جعبه باید کاربردی و مفید باشد و ظاهر آن در اولویت دوم اهمیت قرار دارد.

جعبه جواهر باید به خوبی از مصنوعات طلا و زیورآلات گرانبهایتان محافظت کند، از گره خوردن آنها در هم پیشگیری کند و نگذارد در معرض هوا و گرد و غبار قرار داشته باشند.

برای خرید یک جعبه جواهرات مناسب باید فاکتورهایی را مدنظر داشته باشید که گالری پرسته در ادامه این مطلب برایتان معرفی کرده است. امید که این راهنمای خرید برایتان مفید باشد.

انتخاب جعبه چوبی

بدون شک مدل‌های متنوعی از جعبه جواهرات در بازار وجود دارد، از نمونه‌های لعاب‌کاری و میناکاری شده تا جعبه‌های فلزی با طرح‌های کلاسیک یا مدرن. اما اگر جعبه جواهرات را به قصد محافظت از زیورآلات گرانبهای خود خریداری می‌کنید (نه صرفا برای تزئین و دکور اتاق)، توصیه می‌کنیم حتما سراغ نمونه‌های چوبی بروید.

چوب از شکل‌گیری رطوبت در فضای داخلی جعبه پیشگیری می‌کند. همچنین نوعی عایق‌بندی مناسب برای طلا و جواهرات بشمار می‌رود.

چوب ذاتا زیباست و رنگ‌های جذابی دارد و به تزئینات زیادی نیاز ندارد. یعنی در عین سادگی بسیار شیک است و با هر دکوری هم ست می‌شود. توصیه می‌کنیم برای جواهرات خود از جعبه‌های چوب بلوط قرمز، چوب درخت کاج یا صنوبر استفاده کنید.

انتخاب جعبه بر اساس جواهرات خود

چند قطعه طلا دارید؟ این مصنوعات چه هستند و چه حجمی دارند؟ چه تعداد گوشواره، دستبند، گردنبند یا آویز دارید؟ آنها را تا کنون چگونه و در چه جعبه‌ای نگهداری می‌کرده‌اید؟

پس از پاسخ دادن به سوالات بالا می‌توانید در مورد انتخاب جعبه مناسب برای جواهرات خود تصمیم‌گیری کنید. به طور مثال، اگر بیشتر طلاهای شما انگشتر است، باید جعبه‌ای را انتخاب کنید که چندین پایه انگشتر داشته باشد. یا مثلا اگر بیشتر طلاهای شما را دستبند و النگو تشکیل داده، جعبه جواهری را انتخاب کنید که فضای زیادی داشته باشد تا بتوانید دستبندها را در آن بچینید بدون اینکه در هم گره بخورند.

اگر گردنبند زیاد دارید جعبه‌ای را برگزینید که در قسمت درب آن پایه‌هایی برای آویختن گردنبند وجود داشته باشد. به این ترتیب، می‌توانید در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن از مصنوعات طلا و جواهرات گرانبهای خود نگهداری کنید.

راهنمای خرید جعبه جواهرات
نمونه یک جعبه جواهرات چند طبقه چرمی با آستردوزی مناسب و فضای کافی برای انواع زیورآلات

قبل از خرید جعبه جواهر آستری آن را چک کنید

جعبه‌های جواهر اغلب آستر دوزی شده‌اند. قبل از خرید جعبه موردنظر حتما در آن را باز کنید، آستری‌اش را لمس کنید. پارچه باید نرم و عاری از زبری باشد. پرز هم نباید داشته باشد. هر نوع پوشش ساینده یا زبر می‌تواند به بدنه جواهرات و زیورآلات صدمه وارد کند. پارچه زبر روی طلا خش می‌اندازد و باعث می‌شود کهنه و قدیمی به نظر برسد.

علاوه بر اینها، برای نگهداری از زیورآلاتی همانند مروارید باید حتما آنها را درون کیسه‌های مخصوص جواهرات بگذارید و سپس در جعبه قرار دهید. به این خاطر که گرد و غبار روی آنها ننشیند و خراشی هم روی سطحشان ایجاد نشود. سنگ‌های مروارید در برابر ضربه کاملا مقاوم هستند، اما اگر در تماس با وسایل تیز و برنده قرار بگیرند، به راحتی خراش بر می‌دارند. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است قفل‌های گردنبند، گوشواره یا دستبند را ببندید و ترجیحا آنها را در کنار هم نگذارید تا تیزی قفل هر کدام، دیگری را خراش ندهد.

وقتی مروارید را برای مدت طولانی در جعبه می‌گذارید، دچار کم آبی می‌شوند پس سعی کنید هر چند وقت یک بار از این زیورآلات زیبا را استفاده کنید.

به قفل جعبه توجه کنید

از دیگر مواردی که هنگام انتخاب و خرید جعبه جواهر باید به آن توجه داشته باشید این است جعبه قفل دارد یا خیر. البته این امر به هدف اصلی شما برای قفل کردن جعبه بستگی دارد.

اصولا کسانی که جواهرات گرانبهایی دارند، آن را درون گاوصندق خانگی، در صندق امانات بانک‌ها یا صندق‌های قفل‌دار امن می‌گذارند. اما اگر تنها دلیل شما برای خرید جعبه جواهر، راحت جا به جا کردن آن در اتاق‌های خانه است و فقط می‌خواهید طلاهای خود را از دسترس کودکان در امان نگهدارید، یک قفل ساده روی جعبه کافی است.

البته برخی از جعبه‌هایی که توسط جواهرفروش‌ها فروخته می‌شوند قفل مخصوص کودک هم دارند که می‌توانید برای حفظ امنیت طلای خود این نمونه‌ها را انتخاب و خریداری کنید.

طراحی جعبه هم مهم است

حالا وقت آن رسیده که به طراحی و دکور جعبه جواهر توجه کنید. طرح و رنگی را برگزینید که به اتاق خواب شما بیاید. به طور مثال اگر طراحی اتاق شما روستیک است، حتما از جعبه‌هایی با همین سبک استفاده کنید. یا اگر دکور کلاسیک دارد، جعبه‌ای انتخاب کنید که تزئینات زیاد و متنوع دارد. برای طراحی‌های مدرن، نمونه‌های ساده اما شیک را انتخاب کنید.

نوشته راهنمای انتخاب بهترین جعبه جواهرات اولین بار در Parasteh. پدیدار شد.