۵ نکته برای مراقبت از نقره دست‌ساز

۱۳۹۷-۱۰-۱۰
نقره به عنوان ملکه‌ی فلزها شناخته شده است. از این فلز در صنعت جواهرسازی استفاده زیادی می‌شود. معمولاً زیورآلات نقره بعد از مدتی کدر می‌شوند. برای این که جواهرات ما مثل روز اول بدرخشند، باید از آن‌ها مراقبت کنیم. راهکارهای لازم برای جلوگیری از کدر و اکسیده شدن نقره دست‌ساز چیست؟ در این مقاله این راهکارها را به شما آموزش ...

نقره به عنوان ملکه‌ی فلزها شناخته شده است. از این فلز در صنعت جواهرسازی استفاده زیادی می‌شود. معمولاً زیورآلات نقره بعد از مدتی کدر می‌شوند. برای این که جواهرات ما مثل روز اول بدرخشند، باید از آن‌ها مراقبت کنیم. راهکارهای لازم برای جلوگیری از کدر و اکسیده شدن نقره دست‌ساز چیست؟ در این مقاله این راهکارها را به شما آموزش می‌دهیم:

  • مراقبت ویژه
  • مواد شیمیایی خانگی
  • نگهداریِ درست
  • صیقل دادن نقره دست ‌ساز
  • تمیز کردنِ اساسی

مراقبت ویژه:

اگر جواهرات شما سیاه شده است و وقتی برای تمیز کردن آن ندارید. جواهر خود را پیش یک جواهر ساز ببرید تا آن را برای شما تمیز کند. جواهرات دست‌ساز قدیمی و ظریف باید با محلول‌های تمیز کننده‌ی مخصوص شسته شوند. اگر می‌خواهید در مورد تمیز کردن نقره اطلاعات بیشتری داشته باشید. مقاله “سفید کردن نقره سیاه شده” را مطالعه کنید.


مواد شیمیایی خانگی:

نقره دست‌ساز را در تماس با مواد شیمیایی خانگی، آب کلردار، عرق بدن، کائوچو، یا هر ماده‌ای که سولفُر دارد مثل: مایونز، تخم مرغ، پیاز، شیره خرما و پشم قرار ندهید. این مواد باعث سیاه و اکسیده شدن جواهرات می‌شوند. در صورت ممکن جواهرات را هنگام کار در خانه نپوشید.

نقره دست‌ساز را در معرض نور قرار ندهید. نور خورشید باعث کدر شدن زیورآلات می‌شود. هنگام شنا، حمام آفتاب و یا شستن ظروف جواهرات خود را در بیاورید. لوازم آرایشی، کرم نرم کننده، اسپری و عطر به  نقره دست‌ساز آسیب می‌زنند.


نگهداریِ درست:

زیورآلات در تماس با هوا سیاه و کدر می‌شوند. به همین دلیل آن‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی که عایق هوا هستند، قرار دهید. با این کار از اکسیده شدن زیور خود جلوگیری می‌کنید. نقره یک فلز نرم است که بقیه فلزات به راحتی روی آن خش می‌اندازند. بنابراین چند جواهر را با هم در یک کیسه نگذارید. برای جلوگیری از خش برداشتن، قفل دستبندهای زنجیری را باز کنید. بعد آن‌ها را داخل پلاستیک‌های مخصوص بگذارید. به جای کیسه‌های پلاستیکی می‌توانید جواهرات را در جعبه‌های مخصوص (که داخل آن‌ها مرطوب نیست) قرار دهید. برای این که از اکسیده و سیاه شدن زیورآلات نقره دست‌ساز جلوگیری کنید. یک تکه گچ، ژل سلیکا و یا زغال فعال شده در جایی که جواهرات را نگهداری می‌کنید، بگذارید.


صیقل دادن نقره دست ‌ساز:

صیقل دادن زیورآلات نقره

اگر سیاهی و تیرگی‌های جواهر عمقی نباشد می‌توانید آن را صیقل دهید. پولیش کردن زیورآلات اکسیده شده به آن‌ها رنگ و رویی تازه می‌دهد. برای صیقل دادن جواهرات از پارچه‌های نرم و یا مخصوص استفاده کنید. دستمال میکروفیبری و پارچه‌ی پشمی بدون پُرز گزینه‌های مناسبی برای این کار هستند. برای تمیز کردن نقره دست‌ساز از دستمال توالت استفاده نکنید. الیاف‌های این دستمال روی جواهر ما خش می‌اندازد.


تمیز کردنِ اساسی:

هنگام تمیز کردن زیورآلات پارچه را از بالا به پایین و از پایین به بالا روی جواهر بکشید. مراقب باشید که پارچه را به صورت دورانی روی زیورآلات نقره دست‌ساز نکشید. این کار روی جواهرات ما خش می‌اندازد. پارچه را گهگاهی عوض کنید که سیاهی دوباره به جواهرات نچسبد. هنگام تمیز کردن زیورآلاتی که روکش نقره دارند بسیار مراقب باشید. ممکن است موقع تمیز کردن این روکش پاک شود.


اگر این ۵ نکته را رعایت کنید به نقره دست‌ساز شما آسیبی نمی‌رسد. در واقع با این ترفندها از سیاه و اکسیده شدن جواهرات نقره دست‌ساز خود جلوگیری می‌کنید. اگر بر اثر سهل انگاری زیورآلات شما کدر شد به مقاله “سفید کردن نقره سیاه شده” سر بزنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد “قیمت نقره” و یا “نقره استرلینگ” مقاله‌های مربوط به آن‌ها را در سایت ما مطالعه کنید.


سوالات خود را در زیر با ما در میان بگذارید.


نوشته ۵ نکته برای مراقبت از نقره دست‌ساز اولین بار در تیرتاج. پدیدار شد.